четвртак, 25.11.2010, 07:38 -> 09:17
Чекајући попусте за струју
Попуст од 35 одсто, на рачуне за струју, користи само 35 хилљада домаћинстава, а могло би да га оствари чак 350 хиљада, показује ЕПС-ова рачуница. Општине и градови немају тачну евиденцију сиромашних који имају право на попуст за плаћање струје и комуналија.
По попустима, које одобрава најугроженијима, Београд је отишао најдаље. У зависности од броја чланова и прихода домаћинстава, најсиромашнији имају попусте за плаћање комуналија од 10 до 50 одсто. Да би помоћ заиста ишла онима којима је најпотребнија, стално се проверавају спискови корисника.
"Грађани поред својих права имају и обавезе. Да би се оствариле те субвенције, они морају да донесу личну карту, пребивалиште, последњу уплатницу Инфостана, да се види да ли грађани живе у том стану", наводи Владан Ђукић из Секретаријата за социјалну заштиту Београда.
Попуст од 35 одсто, на рачуне за струју, користи само 35 хилљада домаћинстава, а могло би да га оствари чак 350 хиљада. У Министарству рада и социјалне политике кажу да месечно шаљу спискове електродистрибуцијама. Сада попуст имају и примаоци материјалног обезбеђења.
"Оне општине, које су тај посао повериле Центрима за социјални рад, својим грађанима су обезбедиле ту субвенцију. Нажалост, постоји и велики број општина које нису одредиле који је то орган надлежан за издавање потврда великој групацији сиромашних", каже помоћник министра рада и социјалне политике, Сузана Пауновић.
Од шалтера до шалтера
Грађани лутају . Није мали број оних који се запуте и у Београд, што представља додатни трошак.
"Најчешће нам се обраћају грађани из тих општина, који знају да им припада неко право, али имају неку тешкоћу да их остваре, тако да ми као ресорно министарство комуницирамо општину и обично дајемо сугестију", каже Пануновићева.
Стручњаци кажу да број сиромашних расте и да их треба што пре евидентирати, а рецимо кренути од спискова пензионера и корисника социјалне помоћи.
"Постоје разноврсне евиденције у том смислу, али не постоји координација и политичка воља да се то доведе у сагласје, да самим тим дођемо до тога да имамо економску цену енергије, али да постоје кетегорије које су заштићене", рекао је Александар Милошевић из Невладине организација Анли.
Законодавство Европске уније, којој Србија тежи, је јасно: енергија и енергенти морају бити доступни свима. Економске цене енергената су неизбежне, па је неопходно што пре наћи јединствени механизам помоћи најсиромашнијима у целој Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар