Малверзације старим аутомобилима

Велики број немачких аутомобила које држава откупљује од грађана по систему "старо за ново", уместо на отпаду, завршило на тржиштима источне Европе и Африке. Више од 50.000 аутомобила на улицама бројних градова источне Европе.

Представници неколико немачких партија затражили су хитну истрагу поводом тврдњи Удружења немачких криминолога да стари аутомобили које држава откупљује од грађана по систему "старо за ново", уместо на отпаду, завршавају на тржиштима источноевропских и афричких земаља.

"Царина, полиција и државна служба за контролу извоза требало би да спроведу појачану контролу на ауто-отпадима како би се спречиле злоупотребе", изјавио је представник Либерално-демократске странке Патрик Деринг за интернет издање "Билда".

Министар финансија Пер Штајнбрик је, пак, изјавио да његово министарство још од маја појачано ради на откривању случајева манипулације државним субвенцијама за откуп старих  аутомобила, које су уведене 1. јануара са циљем да се подстакне продаја нових возила и тиме смањи негативан утицај светске економске кризе на немачку аутоиндустрију.

Удружења немачких криминолога сумња да је више од 50.000 аутомобила које је држава у оквиру акције "старо за ново" откупила од власника за 2.500 евра, а који су из еколошких разлога били намијењени рециклирању, завршило на тржишту половних аутомобила у источној Европи и Африци.

Потпредседник тог удружења Винфрид Албисхаузен је за телевизију АРД изјавио да је Удружење дошло до тог закључка на основу најављених контрола бродова који су с половним аутомобилима испловљавали из Хамбурга ка Африци.

Албисхаузен је прецизирао да је на тим бродовима нађено бар 200 таквих аутомобила.

Државни откуп аутомобила старијих од девет година, у оквиру владиног пакета мера за подршку домаћој привреди, изазвао је нагли пораст продаје аутомобила у првој половини ове године.

Предвиђена квота од два милиона старих возила, која ће, уз субвенцију, бити замењена новијим, еколошки чистијим аутомобилима, требало би да буде испуњена до краја јесени.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом