Без договора економиста у Вашингтону

На годишњем заседању ММФ-а и Светксе банке у Вашинготну нису отклоњена неразумевања поводом вештачки одржаваних ниских курсева националних валута.

Међународни монетарни фонд на овогодишњем заседању није успео да реши садашњи спор око вештачки ниских курсева, мада је намера те организације била да убудуће преузме већу улогу у споровима око курсева.

Председник Светске банке Роберт Зелик сматра их последицом слабог опоравка и велике незапослености, јер све више земаља види девалвацију као спас из кризе.

Уместо да узме већу улогу у валутним споровима, како је најављивано, ММФ је штуро саопштио да ће истражити проблеме, што аналитичари објашњавају дубоким разликама у ставовима Америке и Кине.

У саопштењу на крају дводневног заседања у Вашингтону само се каже да ће ММФ продубити рад када су у питању осцилације курсева и да ће истражити тај проблем, пише немачки Шпигл.

Током заседања вођена је расправа о томе да се ММФ-у дају већа овлашћења на подручју националне политике курсева.

Идеја је била да се на тај начин отклоне затегнутости до којих долази због политике као што је, на пример, кинеска да се свесним умањивањем вредности националне валуте обезбеди суфицит у трговинској размени са светом.

Због страховања да би могло доћи до светског монетарног рата све су гласнији захтеви за боље усклађивање политике на глобалном плану и ту би ММФ требало да преузме већу улогу.

Међутим, није постигнут споразум о конкретном предлогу како ублажити тренутне спорове око вештачки ниских курсева, мада је постигнута сагласност бар о томе да је ММФ институција у којој се мора расправљати о политици курсева, пише овај лист.

Према подацима ММФ, кинеске девизне резерве износе 2,5 билиона долара што је више од било које друге земље и чини 30 одсто светских доларских резерви. САД оптужују Кину да купујући велике количине долара вештачки одржава низак курс јуана и тако нефер обезбедјује предност у светској трговини, пише Шпигл.

Иначе, на састанку ММФ и Светске банке у Вашингтону, који је почео у петак, присуствовало је око 10.000 експерата, међу којима представници централних банака, министри финансија и развоја земаља чланица обе организације, руководиоци приватног сектора и други експерти. Делегацију Србије предводио је потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић.

Учесници јесењег заседања ММФ и СБ разматрали су теме од општег интереса, као што су изгледи светске економије, искорењивање сиромаштва, привредни развој и ефикасност међународне помоћи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. септембар 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом