петак, 31.07.2009, 07:40 -> 07:43
Злато за сиромашне
Међународни монетарни фонд продаје резерве злата да би повећао позајмице сиромашним земљама, које највише трпе у времену рецесије и економске кризе. Први пут у нашој историји дајемо бескаматне позајмице, каже директор ММФ-а Доминик Строс Кан.
Када је реч о економској кризи, у међународним финансијским институцијама сматрају да је најгоре прошло. На тржиштима нема драстичних падова, а компаније боље раде. Ипак, о опоравку светске економије нема говора пре идуће године.
Сиромашне земље најтеже подносе кризу, а Међународни монетарни фонд продаје резерве злата да би им дао више новца на зајам, и то без камате у наредне две године.
Иако су сиромашне земље најмање утицале на то да до кризе дође, испоставило се да управо оне највише трпе. Не пристижу стране инвестиције, не отварају се нова радна места, а затварају се постојећа, а хуманитарна помоћ се смањује кад је најпотребнија.
Међународни монетарни фонд, као један од највећих поседника племенитих метала, продаје резерве злата и повећава зајмове сиромашним земљама. Сиромашне земље, којима помаже ММФ, до краја 2011. године на позајмице неће плаћати камату.
"Ово је незабележено повећање подршке ММФ-а најсиромашнијим земљама у подсахарској Африци и другим деловима света. Први пут у нашој историји, дајемо бескаматне позајмце. Мере би требало да спасу милионе људи од сиромаштва", оцењује директор ММФ-а Доминик Строс Кан.
Пола планете са два долара на дан
Статистике кажу да готово три милијарде људи, или половина светског становништва живи са мање од два долара дневно. Такође, 48 најсиромашнијих нација имају мање него три најбогатија човека на планети.
Јужноафричка република, иако економски најразвијенија на црном континенту, има најнеравномернију расподелу богатства. Десет одсто домаћинстава располаже половином богатства.
Радници, чији гласови су помогли Џејкобу Зуми да постане председник, траже од њега да испуни обећања и подигне им животни стандард.
"Тражимо да се плате повећају за 15 одсто, што је разумно. Све ми разумемо, и рецесију, и капитализам. Али ми хоћемо наших 15 одсто, ни мање, ни више. Зато смо на улицама", објашњавају грађани Јоханесбурга.
Јужноафричка република преживљава прву рецесију у последњих седамнаест година, а број незапослених премашио је четири милиона. Штрајку комуналних радника у Јоханесбургу могли би ускоро да се придруже и радници железнице и највећих рудника злата и угља.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар