Кина и САД: Заједничко решавање проблема

У Вашингтону завршен Стратешки и економски дијалог САД и Кине. САД обећале да ће смањити огроман буџетски дефицит, а Кина да ће се више концетрисати на домаћу тражњу, него на извоз. У разговорима није било речи о курсу јуана, који, сматра САД, Кина намерно депресира, да би стимулисaла извоз.

Представници САД и Кине сложили су се, током дводневних разговора у Вашингтону, да избегавају протекционизам и да заједнички раде на смањењу огромног дебаланса у међусобној трговини, саопштио је после разговора амерички министар финансија Тимоти Гајтнер.

Гајтнер је, заједно са државном секретарком Хилари Клинтон, са америчке стране председавао разговорима, вођеним јуче и у понедељак у оквиру Стратешког и економског дијалога САД - Кина, чију је делегацију предводио вице-премијер Ванг Ћишан.

Прошле године, дефицит САД у трговини с Кином достигао је рекордних 266 милијарди долара.

У Вашингтону за такво стање пре свега криве курс кинеске националне валуте, јуана, који Пекинг, према њиховој оцени, намерно држи на ниском нивоу како би подстицао извоз.

Гајтнер је рекао да су се две стране сложиле да учине кораке како би избалансирале трговину, али није конкретно помињао валутне курсеве.

Кина спремна да стимулише домаћу тражњу 

Кинези су, како је речено на конференцији за новинаре после састанка, обећали да ће се потрудити да њихова економија убудуће буде мање зависна од извоза, што ће се постићи и подизањем домаће тражње, док су САД, са своје стране, обећале да ће смањити огроман буџетски дефицит.

То је значајно за Кину, која је највећи појединачни кредитор САД. Процењује се да приближно 70 процената својих девизних резерви, вредних 2,13 хиљада милијарди долара, Пекинг држи у доларским папирима.

Иако у разговорима, по свој прилици, није био помињан курс јуана, амерички привредници, које је интервјуисао Ројтерс, сматрају да је он веома значајан за будуће економске односе две земаље. Скот Пол, извршни директор Америчког удружења произвођача, изјавио је да Кина мора хитно да нешто учини по питању валутног курса.

"Нећемо видети никаквог значајног помака у трговинском баласу са Кином уколико то кључно питање не буде решено", рекао је он.

Конгресмен Рик Ларсен, копредседавајући конгресне Радне групе за САД и Кину, пак, сматра да је Пекинг "схватио поруку" да мора да поради на томе да му економија буде више зависна од домаће тражње него од извоза, што ће, опет, створити "широко тржиште и за некинеске компаније, укључујући и америчке".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом