Финансијска помоћ за угрожене кризом

Јапан, Канада и Норвешка уплатили ММФ-у средства намењена земљама угроженим светском финансијском кризом. Очекује се повећање број земаља зајмодаваца у наредним месецима. Потпредседник Светске банке Марван Муашер позива богате нације да 0,7 одсто својих стимулативних пакета усмере на подршку сиромашним земљама.

Међународни монетарни фонд је саопштио да је почео да подиже средства која су у његове фондове уплатили Јапан, Канада и Норвешка. Ово повлачење средства последица је повећања броја земаља које се тој финансијској институцији обраћају за помоћ услед глобалне финансијске кризе.

Фонд је позајмио 1.287 милијарди у специјалним правима вучења (СДР), ММФ-овој незваничној валути, од Јапана (око две милијарде долара), 128,7 милиона СДР од Канаде и 59,4 милиона од Норвешке.

''ММФ веома цени дух сарадње који су Јапан, Канада и Норвешка испољили обезбеђујући да Фонд има довољно средстава да осигура ефикасну новчану помоћ земљама током текуће глобалне економске и финансијске кризе", наведено је у саопштењу Фонда.

Још неке земље обећале су додатна средства за ММФ, који жели да количину новца који може да позајмљује повећа за додатних 250 милијарди долара. ММФ оцењује да ће "додатне позајмице ојачати капацитет Фонда за кредитирање".

''Очекујемо да повећамо број земаља зајмодаваца наредних месеци, када ће о томе бити финализирани нови договори", наведено је у саопштењу ММФ-а.

Сиромашне земље тешко погођене кризом

Главни светски донатори финасијске помоћи, САД и Јапан, обавезали су се да ће повећати помоћ на 0,7 одсто бруто националног дохотка, али су до сада издвајали знатно мање.

Истовремено, привредно најснажније државе света троше билионе долара на стимулативне пакете који би требало да омогуће излазак из економске кризе и обнову привредног раста.

Потпредседник Светске банке за спољне послове Марван Муашер сматра да је игнорисање помоћи за сиромашне "кратковидо".

Муашер тврди да сиромашне земље тек почињу да осећају најтеже ударе економске кризе. У интервјуу Ројтерсу, потпредседник Светске банке је нагласио да су сиромашне земље тешко погођене кризом за коју нису одговорне, нити имају могућности да јој се одупру.

Марван Муашер, који је бивши министар спољних послова Јордана, сматра да је криза глобална и да зато захтева и глобална решења, али да многе од сиромашних држава света, пре свега у Африци, осећају "да су изостављене из једначине".

"Социјални аспект кризе" је у великој мери игнорисан, рекао је Муашер, додајући да СБ због тога позива богате нације да 0,7 одсто својих стимулативних пакета усмере на подршку сиромашним земљама.

Говорећи о стимулативним пакетима, потпредседник Светске банке је оценио да они "изгледа делују", али да би се подстакао опоравак потребно је учинити више: очистити банкарски сектор, увести нову финансијску регулативу, закључити текућу рунду трговинских преговора о либерализације светске трговине и то све да би се избегло прибегавање протекционистичким мерама.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом