Нове мере за очување права запослених

Радна група Владе Србије требало би да за месец дана предложи нови антикризни пакет, који би омогућио очување права запослених у условима кризе и обезбедио конкретну финансијску помоћ најугроженијима.

Влада Србије основала је радну групу која ће, како се најављује, за месец дана предложити нови антикризни пакет. Тај пакет треба да омогући очување права запослених у условима кризе и обезбеди конкретну финансијску помоћ најугроженијима.

Део новца за те намене обезбеђен је ранијом Владином мером о опорезивању плата запослених у јавном сектору, који примају више од 40.000 динара.

Поред протеста пред Владом Србије и локалним општинама, ове недеље први пут су тражећи права, радници блокирали и филијале пензијског и здравственог фонда. Учинили су то запослени у нишком "Грађевинару", од њих хиљаду, чак половина би већ могла да оде, или је пред пензијом, али стаж им, није плаћен.

Надлежни најављују да ће Владиним пакетом мера, за месец дана, бити понуђена конкретна решења.

Премијер Цветковић каже да ће се тај пакет односити и на посредовање између радника и послодаваца, који не извршавају обавезе према њима, а биће и казнених мера против оних који крше закон.

Цветковић каже да је предвиђена и једнократна финансијска помоћ за најугроженије.

Остаје само да се утврди ко и по којим критеријумима припада категорији најугроженијих. Од утврђеног броја зависиће и висина помоћи, јер је фонд за те намене ограничен. Фонд је настао такозваним солидарним опорезивањем око 70.000 запослених у јавном сектору, чије су плате изнад 40.000 динара.

Министарка финансија Диана Драгутиновић каже да се тај буџетски фонд пуни од јуна са око 220 милиона динара.

Проблем са овером здравствених књижица због неплаћених доприноса, у фирмама које још нису приватизоване, недавно је решен о државном трошку. По свему судећи око 30.000 тих радника, моћи ће да рачуна и на повезивање пензијског стажа.

За приватнике који радницима не плаћају доприносе, надлежни немају дилеме.

"Нећемо дозволити да неко има приватну фирму не плаћа плате и доприносе а да му држава плати уместо њега. Тај ће морати да прода фирму и плати радницима све што дугује, а ако не може, нека оде у стечај ", каже министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић.

Фирме које нису приватизоване, али солидно послују, мораће држави да надоместе трошкове за обавезе које су преузеле, остале ће завршити у стечају.

Због тога се најављује скоро доношење новог закона, који ће драстично скратити пут од проглашења стечаја до наплате дугова из стечајне масе предузећа. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом