недеља, 19.07.2009, 07:58 -> 07:58
Пшеница без цене
Иако је завршена жетва у Војводини, ратари нису задовољни. Посао су привели крају, пшеницу предали у силосе, а још не знају њену цену. Неки млинови авансно исплаћују тек три или четири динара по килограму предатог хлебног зрна.
И поред неповољних временских прилика током жетве, очекује се род око два милиона тона. Сељаци, најчешће не продају пшеницу, већ је дају силосима на чување не би ли касније добили већу цену.
Ратар Драган Страјнић из Кикинде каже да се није десило да се жетва заврши, а да се не зна цена пшенице. Одлучио је да не сеје пшеницу, уколико у октобру не буде знао цену.
"Све је било против нас, време, цена, род испод очекивања. Сви узимају жито, а нико не каже цену", рекао је Александар Мијатовић из села Баре код Пожаревца.
"Ми смо платили аконтну цену тридесетак одсто од очекиване цене да бисмо помогли произвоћачима да реше неке од својих обавеза", каже Душан Ђукановић из "Кикиндског млина".
Цена је земљорадницима највећи проблем. Према проценама у Продуктној берзи у Новом Саду пшеница ће наредних месец дана мењати власника по цени од девет до једанаест и по динара за килограм што је око четири динара мање него прошле године у ово време.
Да подсетимо да је у жетви у јулу 2006. године пшеница вредела 9,50 динара. Годину дана касније 13,2 динара, а прошле чак 15,10 динара за килограм.
Цена пшенице пада и на светском тржишту, на берзи у Будимпешти тона кошта 160 долара, у Паризу 189, на Новосадској берзи 150 долара.
"Произвоћачи пшенице који је производе на два-три хектара неће имати више рачуницу. На профит ће моћи да рачунају само они који производе пшеницу на 20 и више хектара", објашњава Жарко Галетин из новосадске Продуктне берзе.
Иначе, ове године у свету ће бити произведено око 650 милиона тона пшенице што је двадесетак милиона тона мање од прошлогодишњег рекордног рода.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар