Ниже цене станова, купаца све мање

Луксузне куће и најскупљи станови у престоници и упола јефтинији. Посредници у промету некретнинама кажу да се после вишемесечног мртвила, тржиште полако опоравља, а промет је 80 до 90 одсто нижи него прошле године. Сада када су купци ретки и продавци покушавају да продају по реалној цени.

Да ли купити или продати стан, сада или чекати, дилема је стара више од годину дана. У међувремену цене су пале, посебно луксузних кућа и најскупљих станова у Београду који су сада и упола јефтинији.

Посредници у промету некретнина кажу да се после вишемесечног мртвила, тржиште полако опоравља, а промет је 80 до 90 одсто нижи него прошле године. 

Мало је оних који су овог лета купили стан. Један од њих је Мирче Магда који је у Зрењанину за готовину купио стан у новоградњи. Сада чека и нада се да ће инвеститор испунити рокове и да ће за месец дана добити кључеве.

"Тешко је доћи до новог стана, због финансијске ситуације и папирологије. Није било лако", каже Мирче Магда.

У Зрењанину су цене станова за петину ниже него прошле године, стари станови се продају за 550 евра по квадрату, а нови од 680 до 1.100 евра.

"Постоји интересовање и понуда, тражња је велика али је углавном информативне природе. Купци одлажу куповину очекујући да ће цене пасти", рекао је Данило Ђурчок, агент за некретнине у Зрењанину.

У Нишу цене станова мирују на прошлогодишњем нивоу, од 700 до 1.250 евра за квадрат.

Агент за некретнине из Ниша Александар Милић не очекује неки већи пад цена, јер се  потражња полако враћа у нормалу. Све је више купаца, банке враћају у номалу кредите.

Нема кредитних купаца

До највећег пада цена дошло је у главном граду. Станови у београдским насељима продају се за око хиљаду евра по квадрату, а у центру до 2,5 хиљаде евра. Новоградња се тешко продаје, не само зато што је скупља, већ и зато што купци не желе да ризикују.

"Задовољни смо да је нешто кренуло. У односу на прошлу годину то је између 10 и 20 одсто. Нема кредитних купаца. Остали су људи који имају готов новац", каже агент за некретнине из Београда Каћа Лазаревић.

Променило се много тога јер коначно продавци су одлучили да преговарају са купцима, а не да као до сада буду стриктни и да не спуштају цене. Сада када су купци ретки и продавци покушавају да продају по цени која је реална.

За многе од вас који не можете или нећете да купите стан по садашњим ценама, решење би могао да буде најављени програм масовне станоградње.

Влада још није саопштила детаље, али би ти станови требало да буду знатно јефтинији с обзиром на најаву да ће локалне самоуправе и војска уступати земљиште за градњу, држава грађанима давати субвенције за стамбене кредите, а да ће банке помоћи грађевинским фирмама да почну градњу станова.

Уз то грађевинске фирме ће, како је рекао министар Оливер Дулић морати да одустану од огромног профита и нереалних цена.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
36° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом