уторак, 13.07.2010, 07:44 -> 11:09
Порез чека закон
Иако је Влада Србије, у договору са ММФ-ом одлучила да повећа порез на имовину, закон који би то регулисао још увек није завршен. Локална власт заинтересована је да помогне његову израду, будући да сав приход од наплате пореза иде у општинске буџете.
У договору са ММФ-ом, Влада Србије одлучила је да повећа порез на имовину. Како се од тог пореза убира само 0,1 одсто бруто друштвеног производа, одлучено је да се промени Закон о порезу на имовину, који предвиђа веће опорезивање луксузних некретнина, јахти и аутомобила.
Радио-телевизија Србије истраживала је зашто тај Закон још није завршен и да ли је локална власт заинтересована да помогне његову израду, будући да сав приход од наплате пореза иде у општинске буџете.
Требало би да сви грађани Србије, до краја јула, добију решења о овогодишњем порезу на имовину. У већини градова, тај порез у односу на прошлу годину није повећан.
Томислав Јовић из Јагодине оценио је да, с обзиром на то да живи у центру града, порез који плаћа није велики. За разлику од Јагодинаца, власницима непокретности у престоници, иако Закон о порезу на имовину није промењен, стижу решења увећана за око 10 одсто.
Директор Пореске управе Београд Владан Луковић каже да је код једног дела обвезника до повећања дошло и због тога што је, у децембру прошле године, усвојена нова одлука о зонирању.
У складу са том одлуком, дефинисали смо осам зона и две екстра зоне, где припадају: најужи центар, Стари град, делимично Врачар и Савски венац, објаснио је Луковић.
У екстра зони су и Сењак и Дедиње, чији су власници некретнина, како сазнаје РТС, највећи дужници.
Убудуће, на све некретнине плаћаће се јединствена пореска стопа од 0,4 одсто, а умањене пореске основице биће знатно ограничене. То значи да се порез више неће умањивати и до 70 одсто на основу чланова домаћинства, него за највише 10 хиљада по укућанину.
Да би нови закон о имовини био завршен, и Републички геодетски завод приводи крају израду катастра непокретности. Директор Геодетског завода Ненад Тесла каже да је, до сада, за 90 одсто катастарских општина урађена својинска евиденција.
Неопходна израда својинске евиденције
"Израдили смо катастар непокретности за подручје три града и 62 политичке општине. У појединим локалним самоуправама имали смо проблем преузимања земљишних књига", истакао је Тесла.
Да би се Закон о имовини променио, поред постојања података о имовини грађана, Србија мора да има комплетно урађену својинску евиденцију. То значи да се за сваког грађанина зна шта и где поседује од имовине.
Министарка финансија Диана Драгутиновић каже да је Закон о порезу на имовину "ноћна мора Министарства финансија".
"Има много заинтересованих учесника, а и велики је број општина које су заинтересоване за овај закон, који је у завршној фази", објаснила је Драгутиновићева.
Оно што је важно, наглашава министарка Диана Драгутиновић, највећи број грађана ће ову обавезу измиривати готово у истом износу као до сада, док ће власници вредних некретнина, луксузних вила и станова плаћати више.
И право закупа ће бити опорезовано. У Србији је то махом изнајмљивање на 99 година, за шта држава, до сада, није добијала ни динара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар