ОЕЦД: Прецизирати правила за кредите

Финансијско описмењавање клијената је начин за спречавање будућих кредитних криза, поручују из ОЕЦД-а. Банке треба да омогуће клијентима да боље схвате на шта се обавезују када потписују уговоре о кредитима.

Финансијске институције треба да омогуће клијентима да боље схвате на шта се обавезују када потписују уговоре о кредитима да би се спречиле кредитне кризе, саопштила је Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).

"Истраживања финансијске писмености показују да клијенти финансијских институција у готово ни једној земљи немају довољно знања о финансијама и да не разумеју значај образовања у тој области", изјавио је шеф одељења за финансијска питања ОЕЦД-а Андре Лабул.

Oценио je да је информисање клијената значајно и да би се избегло избијање нових кредитних криза и да би се побољшала заштита клијената.

У препоруци ОЕЦД-а наводи се да би требало увести законску обавезу да финансијске институције јасним језиком праве уговоре за хипотекарне кредите и да се уведу јасни стандарди тако да се кредити различитих банака могу лако упоредити.

Банке би требало да објасне значење термина, услове кредита и јасно изложе последице које сносе клијенти уколико се рата не отплати на време, што значи да би требало да им дају податке о укупном трошку кредита, ратама и рковима за плаћање, броју рата и свим таксама које плаћају.

Зајмодавци би требало да буду у законској обавези да провере да ли клијенти могу да плаћају рате.

Према речима Андре Лабула из ОЕЦД-а, приликом доношења мера за сузбијање кризе до сада је занемариван значај финансијске едукације клијената финансијских институција.

ОЕЦД има 30 чланица, а то су Аустралија, Аустрија, Белгија, Чешка, Данска, Финска, Француска, Грчка, Холандија, Исланд, Ирска, Италија,  Јапан, Канада, Кореја, Луксембург, Мађарска, Мексико, Немачка, Нови Зеланд, Норвешка, Пољска, Португалија, Сједињене Америчке Државе,
Словачка, Шпанија, Шведска, Швајцарска, Турска и Велика Британија.

Разговори о приступању започети су са Чилеом, Естонијом, Израелом,  Русијом и Словенијом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом