понедељак, 07.06.2010, 08:47 -> 09:31
Нови царински прописи
Роба ће моћи брже да се оцарини, чак и празницима и након радног времена, кажу у Управи царина поводом новог Царинског закона. Шпедитери упозоравају на члан који предвиђа да царина задржи 10 одсто наплаћених казни, јер стимулише царинике да кажњавају.
Поједностављени царински прописи и бржи проток робе преко границе, само су неке од предности које привредницима доноси нови Царински закон, кажу у Управи царина Републике Србије.
Шпедитери пак тврде, да нови закон има чланова који могу бити злоупотребљени и у директној су супротности са Европским законодавством.
Привредници ће моћи брже да дођу до робе после пријаве царинској служби, а моћи ће и да пријављују робу на основу непотпуне царинске декларације. Најбитнија је уштеда на времену и могућност да робу царине празником и по истеку радног времена.
"Мисли се на декларисање робе у поступку увоза, у поступку извоза, укидање уверења за сачињавање изјаве о пореклу робе на фактури и ако Влада да могућност поједностављеног поступка транзита робе", изјавила је Наташа Игић из Управе царина.
Шпедитери тврде да је нови царински закон преписани закон Европске уније, али да су додати неки чланови штетни за грађане и буџет. Код нас нису укинуте царинске формалности, што значи да се роба задржава много дуже на царини него у Европској унији.
То прави велике трошкове јер се плаћа задржавање робе на терминалима. Најспорнији је део закона у коме пише да царини припада 10 одсто наплаћених казни и прекршаја и 10% одузете и продате робе. То стимулише царинике да увозницима и шпедитерима наплате што више прекршаја, чак и оних неоснованих, јер за то примају већу плату.
"Не враћа то после царина ако шпедитер докаже да је у праву, него враћају порески обвезници, враћа држава Србија, а Царини остаје у приходу оно што је приходовала од казни и прекршаја", објаснио је Драган Стаин из Удружења шпедитера.
Шпедитери сматрају да цариници треба да имају пет пута веће плате, а за пропусте у Закону криве државу и Европску царинску комисију. Та комисија, која 10 година ради у Србији, није упозорила на пропусте већ је прошле године похвалила царину, а подсетимо, да и Државни ревизор није имао примедби на рад Царине.
Иако не постоје подаци колики су губици због те рупе у закону, Царини је, тврде шпедитери, очигледно омогућено да зарађује на штету државе и привредника.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар