Падају камате на динарску штедњу

Мерама за оживљавање потрошње, Влада Србије из буџета стимулише задуживање грађана у динарима. Међутим, неке банке снижавају камате на штедне улоге у динарима, што је супротно препорукама.

Влада Србије мерама за оживљавање потрошње, из буџета стимулише задуживање грађана у динарима.

Међутим, неке банке почеле су да снижавају камате на штедне улоге у динарима, правдајући то снижењем основне камате Народне банке, што је је супротно препорукама.

Ниже камате прате и нижу инфлацију и стварају мањи ризик. Недавна порука европских банкара грађанима земаља у транзицији да се више задужују у валути у којој примају зараде требало би да повећа тражњу за локалним валутама попут динара.

Насупрот томе у Србији је евро за само пар недеља ојачао према динару за 3,5 одсто, а банке уместо да стимулишу штедњу у динарима одобравају динарске камате тек неколико процената изнад пројектоване инфлације.

"Одлука је на привреди да ли ће да инвестира или штеди, с обзиром на то да су пале и активнопасивне каматне стопе. Судећи по каматама вероватно ће се одлучити за инвестирање", рекао је директор Сектора монетарне политике НБС Веселин Пјешчић.

Према његовим речима, када је реч о грађанима, од 2001. године њима се више исплатило да штеде у динарима.

"Основна камата или како банкари воле да кажу референтна, од децембра 2008. године пала је са 17,75 на осам одсто годишње. Тако су сада и камате на штедњу преполовљене па се грађанима више исплати да инвестирају или троше него да штеде", навео је Зоран Ћирић из "Фолкс банке".

Веће поверење у евро 

Међутим, грађани су више веровали у евре него у домаћу валуту. Банке ће и убудуће бити опрезне са динарским кредитима и неће тако лако продавати евре.

Када је реч о каматама оне су у региону знатно више него у најразвијенијим земљама. Кеш кредити су у Србији најскупљи, док су стамбени кредити код нас и у Хрватској најнижи, али су везани за евре.

"Онолико динара колико имамо пласираћемо у кредите, а девизе у кредите са девизном клаузулом, како се не би понављала неравнотежа из претходних периода", рекао је извршни директор "Хипо алпе адриа банке" Мирко Шпановић.

Да није било наглог смањења референтне камате на свега осам одсто годишње, банке не би продале чак 40 од 160 милијарди динара колико су држале у уносним хартијама од вредности.

Управо тим новцем су и куповани еври, што за клијенте, што за јачање девизних резерви. То и објашњава пад динара протеклих недеља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом