Светска рецесија при крају

Финансијска криза се ближи крају, иако ће опоравак бити слаб уколико владе не буду више анагажоване у банкарском сектору, наводи ОЕЦД у свом извештају о екомомским прогнозама. Највеће задужење немачког буџета у историји.

Најдубља светска рецесија у последњих 60 година ближи се крају, али ће опоравак бити слаб уколико владе не учине више да се отклони неизвесност око банкарских пословних књига, саопштила је Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).

У полугодишњем извештају о економским изгледима, организација са седиштем у Паризу наводи да очекује да ће привреде њених земаља чланица опасти ове године за 4,1 одсто.

Само мере за спасавање које владе предузимају чине да пад не буде тежи, каже ОЕЦД.

Генерални секретар ОЕЦД Анхел Гуриа изјавио је да је економска активност у 30-чланом блоку земаља "додирнула дно", али да ће будући економски опоравак бити спор и нестабилан.

Шеф економског тима ОЕЦД Јорген Елмесков сматра да ће се изгледи за врло благ успон америчке привреде појавити у другом полугођу ове године, а да Управа федералних резерви САД (Фед) не би смела да увећава властиту базну камату до краја идуће године.

Организација сад очекује да ће економија САД опасти за 2,8 процената ове године, после раста од 1,1 одсто 2008. године.  Јапански производ ће по свој прилици бити мањи за 6,8 процената а у 16 држава еврозне за 4,8 одсто.

Сва три региона ОЕЦД се враћају у зону раста идуће године.

Рекордно задужење немачке владе

Немачка влада усвојила је нацрт буџета за 2010. годину који предвиђа највеће ново задужење у историји земље.

Како извештавају медији позивајући се на информације из владиних кругова, за наредну годину предвиђено је ново задужење од 86,1 милијарди евра. То више него двоструко превазилази 40 милијарди евра колико је износила до сада рекордна сума нових кредита 1996. године.

Медији истичу да би коначна сума новог задужења државе могла да премаши 100 милијарди евра, уколико то буду захтевали трошкови до сада донетих пакета мера за оживљавање конјунктуре и спасавање банака у кризи.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом