Доследна примена бесцаринске трговине

Шанса за ублажавање ефеката глобалне кризе јесте интензивнија привредна сарадња између земаља у региону, сагласне су привредне коморе Моладавије, Албаније и бивших југословенских република. ЦЕФТА споразум добра основа за то, оцењено на састанку у Београду.

Привредне коморе Моладавије, Албаније и бивших југословенских република сагласиле су се да је шанса за ублажавање ефеката глобалне кризе интензивнија привредна сарадња између земаља у региону.

На састанку у Београду они су оценили да је ЦЕФТА споразум добра основа за то, али и да у законодавству појединих земаља има решења која не иду у прилог развоју регионалног тржишта.

У заједничкој изјави представници осам земаља су се заложили за доследну примену бесцаринске трговине, како је то уређено ЦЕФТА споразумом и међусобно признавање националних сертификата квалитета, што ће поспешити робну размену.

Недавно усвајање Закона о заштити домаће производње у Босни и Херцеговини, оцењено као потез који није у духу заједничких настојања. Пољопривредни производи из Србије и Хрватске поново ће бити царињени, али те земље не намеравају да узвратите истом мером

Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин изјавио је да усвајање Закона о заштити домаће производње у БиХ представља директно кршење ЦЕФТА споразума и да ће његова примена смањити спољнотрговинску размену Србије и суфицит у трговини са БиХ.

"Упутићемо протестну ноту јер се проблеми који су названи прекомеран увоз хране из Хрватске и Србије решавају билатералним разговорима, а не доношењем таквих одлука", истакао је Бугарин.

Председник Коморе подсетио је да тај закон предвиђа увођење царина на пољопривредне и прехрамбене производе из Србије и Хрватске, због чега српски производи на тржишту БиХ не могу да конкуришу производима из ЕУ.

Бугарин је указао да половину извоза Србије у БиХ представља извоз хране, односно око 230 милиона долара годишње, што значи да ће увођење таквог прописа знатно смањити спољнотрговинску размену Србије и суфицит са БиХ.

"Инсистираћемо на признавању фитосанитарних, здравствених и других сертификата код надлежних институција и Владе Србије и других земаља", нагласио је Бугарин.

Регионалне коморе против закона о заштити производње

Представници привредних комора БиХ, Републике Српске и Хрватске сложили су се да усвајање Закона о заштити домаће производње у БиХ не доприноси развоју трговине међу земљама региона и изразили наду да неће ни доћи до његове примене.

Председник Хрватске привредне коморе Надан Видошевић истакао је да је усвајање закона "у најмању руку био непромишљен акт БиХ", који је супротан духу ЦЕФТА споразума.

Према његовим речима, дискриминацијом Србије и Хрватске неће се отварати простор за босанско-херцеговачку пољопривреду већ ће те производе заменити производи из ЕУ.

Потпредседник Спољнотрговинске коморе БиХ Милан Ловрић нагласио је да постоји потреба да се трговина међу земљама региона либерализује, али и да се партнери међусобно подржавају и да заједнички, као регион, постају атрактивнији за инвестирање.

"Штета је да то није препознато, иако су поред ЕУ, најзначајнији трговински партнер БиХ, земље потписнице ЦЕФТА споразума", рекао је Ловрић наводећи да преко половине трговине БиХ чини трговина са ЕУ, а 30 одсто са земљама ЦЕФТА.

Председник Привредне коморе Републике Српске Борко Ђурић указао је да је јединствен став свих из коморског система да БиХ није требало на такав начин да реагује у решавању проблема који су настали у робној размени међу земљама потписницама ЦЕФТА споразума.

"Очекујем да ће се у разумном року та питања разрешити тако да и не дође да примене тог закона, што би сигурно био интерес свих нас, а тиме би и БиХ елеиминисала проблем који изазива доношење таквог закона на путу њених европских интеграција", рекао је Ђурић.

Скоро трећина српског извоза пласирана је на тржиште земаља ЦЕФТЕ, 56 одсто извозимо у Европску унију, а свега 14 одсто наших производа одлази на остала тржишта.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом