Пензије највећа бољка буџета

Суштинске промене су неодложне, па се морају смањити пензије, јер њихово замрзавање до краја идуће године није довољно. Потребно драстично смањење запослених у јавној администрацији, најавио Радован Јелашић. Нагласак у "прилагођавању" треба да буде на смањењу расхода.

Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић оценио је да се Србија, само месец и по после ребаланса буџета, са макроекономског становишта налази у истој ситуацији у каквој је била у јануару и указао да се морају што пре смањити расходи буџета, како је и договорено са Међународним монетарним фондом.

"Сусрет са новом реалношћу ће очито бити неугодан, али је и неизбежан", указао је Јелашић у ауторском тексту у "Политици" и нагласио да не треба неспремни да дочекујемо мисију ММФ-а у августу и да објашњавамо зашто нису испуњене преузете обавезе из договореног аранжмана.

Гувернер је поновио да су суштинске промене неодложне, што значи да се морају смањити пензије, јер њихово замрзавање до краја идуће године није довољно, а број запослених у јавној администрацији мора драстично да се смањи и то у свим секторима.

Јелашић сматра да су пензије највећа бољка буџета Србије, јер се из године у годину повећавају трансфери из буџета у пензиони фонд, а доприноси се не повећавају, док су уплате све оскудније.

"Једна од ове три ствари се мора хитно изменити", нагласио је Јелашић и упозорио да одговор државе на промену околности мора бити брз да би се избегли додатни трошкови, а нагласак у прилагођавању треба да буде на оно на шта сигурно и директно утичемо, а то су расходи.

"Подаци о фискалним кретањима су крајње неповољни и већ сада је јасно да планирани ниво дефицита за 2009. годину неће бити остварен", указао је Јелашић.

Неповољна макроекономска ситуација  

Гуверенер је оценио да су разлози за неповољну макроекономску ситуацију у Србији бројни - од неспровођења појединих мера из ревидираног буџета, иако су оне законска норма, до ефеката већег пада привредне активности, који је био очекиван, уз раст неликвидности привреде и сиве економије.

"Кључно је питање да ли ћемо поновити грешку из блиске прошлости и поново се одлучити на 'чекање' како би се сагледала целокупна макроекономска ситуација, односно да би се о тим проблемима причало тек када дође мисија ММФ-а", упозорио је гувернер.

Јелашић је оценио да финансирање текуће потрошње из кредита није потврда одговорне и дугорочно одрживе фискалне политике и указао да нагласак у макроекономском прилагођавању треба да буде на смањењу расхода.

Према његовој оцени, смањење домаће и светске тражње утиче негативније на пореске приходе него што смо очекивали и док се код светске тражње и назире неки трачак стабилизације, даље смањење домаће тражње је неизбежно.

"Ако се томе придода пораст сиве економије, као и неуплаћивање пореза подстакнуто делимично чињеницом да и сама држава касни са својим обавезама, тешко је предвидети до ког нивоа ће се смањити укупни порески приходи током ове, али и у наредним годинама", упозорио је Јелашић.

"И на крају, дабогда да сам, како ми то често пребацују, претерао са упозорењима, лично бих био најсрећнији због тога. Али нисам", поручио је гувернер Радован Јелашић.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом