Сива економија односи милијарде

Због непријављених радника и пословања нерегистрованих фирми, буџет годишње губи бар три милијарде динара. Економисти оцењују да је сива економија одраз неефикасности државе и да би, у овим условима, успех био одржати је на постојећем нивоу.

Процене су да буџет, због непријављених радника и пословања нерегистрованих фирми, годишње губи бар три милијарде динара. У Удружењу послодаваца процењују да би таквим фирмама требало дати рок за постепено увођење у легално пословање.

"Мора да се направи стратегија. Лепо се каже - наредне три године не плаћате порез, региструјте се, плаћајте само обавезе за вас и вашег радника код фондова социјалне заштите. Држава ионако већ 18 година не убира порез од сиве економије", рекао је Стеван Аврамовић из Уније послодаваца Србије.

Проблем је што Инспекција рада и Тржишна инспекција контролишу само регистроване фирме, док Комунална инспекција надлежна за продају на тезгама, проверава да ли је закуп плаћен, али не контролише порекло робе.

"За почетак ће редовно ће Министарство финансија извршавати своје расходе и неће приморавати оне који не добијају свој новац да плаћају порез. Друга фаза је да тржишна инспекција у неким бољим данима, буде ригорознија", истиче министар економије Млађан Динкић.

Процењује се да је чак 30 одсто привредепривреде у сивој зони, док надлежни не знају тачан проценат. Ипак, не споре да је она у порасту, што је карактеристично за услове кризе.

Синдикати кажу да је проблем то што смо кризу дочекали са великом сивом зоном и не верују да ће надлежни кренути у њено сузбијање.

Инспекција рада је у прва четири месеца обавила за трећину више контрола него читаве прошле године. Ипак, учинак је слаб, јер углавном зависи од судских процеса.

"Инспекција рада одради свој део посла, поднесе пријаву али од тих пријава свега 12 одсто добије свој коначни судски епилог", објаснио је министар за рад Расим Љајић.

Економисти оцењују да је сива економија одраз неефикасности државе и да би, у овим условима, успех био одржати је на постојећем нивоу.

Смањење је могуће, али уз далеко већу ефикасност надлежних у праћењу токова новца и преиспитивање висине пореских намета.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом