субота, 13.06.2009, 07:47 -> 07:53
Агенти контролишу купце станова
За свакога ко купује стан, посебно обучени агенти за некретнине требало би да процене да ли на тај начин пере новац и ту информацију да доставе надлежним органима. Иако то предвиђа нови закон, агенти сматрају да он у пракси није спроводив.
Уколико купујете стан, треба да знате да су према новом Закону о спречавању прања новца, агенти за некретнине надлежни за вођење евиденције о вашим личним подацима и сврси куповине.
Агенти би такође требало да прате пословање фирми и да све сумњиве послове пријаве Управи за спречавање прања новца.
Иако је примена овог закона почела пре више од два месеца, агенти кажу да није спроводив у пракси јер они нису обучени да, како кажу, буду "балкански шпијуни".
Праћење и процену клијената треба да ради посебно обучен агент којег су назвали локатор, али у агенцијама кажу да то није оствариво.
Катарина Лазаревић из агенције за некретнине "Алка" каже да би тај посао требало да раде стручњаци у управи, а да им агенција доставља докуметацију.
"На западу то се не ради, јер ми нисмо у додиру са новцем. Контакт са ноцем имају само банакрске институције", рекао је Миодраг Кушић из агенције за некретнине "Ремакс".
И код нас свака трансакција већа од 15.000 евра мора се обавити преко рачуна банке, подсећају адвокати које од идуће године чека исти посао као и агенте. Кажу да и поред тога што сличан поступак постоји и у другим земљама, проблем је у примени и нарушавању поверења са клијентима.
"Колеге имају недоумице коју трансакцију треба да пријаве, а коју не", рекла је Наташа Цветичанин из адвокатске канцеларије "Јанковић, Поповић и Митић".
Укључивања агенција за некретнине и адвоката у спречавање прања новца, надлежни су објаснили тиме да су послови са некретнинама изузетно подложни прању новца.
Стручњаци сматрају да ће након новог закона откривање прања новца бити ефикасније, али би се могло размислити и о критикама.
"Није фер да се пребаци све на леђа агенција. Требало би да надлежност остане у рукама Министарства финансија, а да агенти обавештавају, а не истражују", сматра Немања Ненадић из "Транспарентност Србија".
Агенти за некретне и адвокати кажу да ће тражити да их ослободе провере и праћења клијената. За сада, ако то не ураде, прописана је казна и до 30.000 евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар