Боља веза Пољске и Србије

Редовни летови између Београда и Варшаве поново успостављени после 17 година. Привредници се надају да ће то повећати робну размену Пољске и Србије, која је прошле године била свега 300 милиона евра. Пољска заинтересована за здраву храну.

После 17 година, између Варшаве и Београда поново је успостављена редовна авиолинија. Привредници се надају да ће то повећати робну размену Пољске и Србије, која је прошле године била свега 300 милиона евра.

Пре четврт века, Пољска је била четврта на листи земаља са којима је СФРЈ имала највећу спољнотрговинску размену. Иначе, Пољска је, по проценама светских финансијских институција, једна од малобројних земаља чија ће привреда ове године, упркос кризи, остварити раст до један одсто.

Цене су у Пољској сличне или ниже него у Србији, али су зараде веће - у просеку око 500 евра, у Варшави и 800 евра месечно.

Анкете грађана говоре да су цене су нешто веће него што су биле, али су плате доста боље.

На пример, радник у електродистибуцији зарађује око 550 евра али је ослобођен плаћања струје. Један од анкетираних каже да живи с родитељима тако да му 400 евра служи углавном за провод.

Рачун за телевизију је висок - око 50 евра месечно, док је за изнајмљивање двособног стана потребно око 250 евра.

За пет година чланства у Европској унији Пољска је добила готово 100 милијарди евра директних страних инвестиција. Новац је уложен у инфраструктуру, мала и средња предузећа, аутоиндустрију, пољопривреду.

Захваљујући томе што су тај новац како кажу паметно потрошили сада лакше подносе кризу.

Прошла година је била веома успешна за пољску привреду. Направљене су залихе и захваљујући томе у првој половини године није се осетила криза.

У Министарству привреде Пољске кажу да за сада последице трпи помало индустрија. Иначе, ове године очекују раст бруто домаћег производа око један одсто.

Пољска заинтересована за здраву храну    

Пољаци планирају да у Београду до краја године отворе привредно представништво, желе да повећају сарадњу, а највише су заинтересовани за здраву храну из Србије.

"Позивам вашег министра пољопривреде да што пре дође овде да успоставимо сарадњу. Српска пољопривреда је на високом нивоу и ваши производи имају своје место на европском тржишту. Ми смо спремни да вам помогнемо да се лакше прилагодите прописима Уније, само морате да будете активнији, да вас не претекне Украјина", каже Марек Савицки, министар пољопривреде Пољске.

Пољска је на листи земаља у које ће Србија ускоро послати економске амбасадоре.

"Амбасада и сада има доста упита пољских привредника за успостављање сарадње, за тражење робе, и ми смо у контаксту са ПКС и министарствима", рекао је Радојко Богојевић амбасадор Србије у Пољској

Пољска ће средином 2011. године председавати ЕУ. Спада иначе у групу земаља такозваних пријатеља проширења Европске уније.

У Пољској потврђују да им је стало да Србија као и друге земље региона што пре уђу у Унију и додају да су спремни да нам пруже сву потребну помоћ како би тај пут што брже и лакше прошли.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом