Уговор о мосту преко Дунава

Потписан уговор о изградњи моста Земун-Борча. Вредност уговора је 170 милиона евра, а радови почињу у септембру. Мост би требало да буде завршен 2013. године.

Министарка за Национални инвестициони план Верица Калановић и градоначелник Београда Драган Ђилас потписали су уговор са кинеском компанијом "Чајна роуд енд бриџ корпорејшн" вредан 170 милиона евра о изградњи моста преко Дунава Земун-Борча.

Мост би требало да буде завршен 2013. године, биће дугачак километар и по, а изградиће се и приступне саобраћајнице дуге 21 километар.

"Радови ће највероватније почети у септембру. Сада се ради на завршетку испитивања терена. Пролеће је било кишовито и није ишло на руку градитељима мостова, тако да смо морали да продужимо термин испитивања", рекла је министарка Калановић у Скупштини Града. 

Калановић је навела да је уговор рађен шест месеци и да је значајан јер је показао добру сарадњу локалне и централне власти у земљи, односно Града Београда и Министарства за национални инвестициони план.

Потпредседник кинеске компаније Лу Шан навео је да је та компанија заинтересована за градњу инфраструктуре у Србији и да гарантује квалитет и рокове градње моста.

Основа за потписивање уговора је споразум о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре које су потписале владе Србије и Кине, рекао је Лу Шан.

Градоначелник Београда Драган Ђилас изјавио је да ће у наредних неколико година главни град добити два нова моста и да у последњих 35 година није изграђен ниједан.

Нова ера у развоју Београда

"Овим уговором омогућена је нова ера у развоју града и инфраструктуре, а допринеће да се до сада запостављени део Београда нагло развија", рекао је Ђилас.

Министар економије Млађан Динкић, који је присуствовао потписивању уговора, навео је да је за домаћу привреду значајно што ће 45 одсто материјала и ангажоване радне снаге на мосту бити пореклом из Србије.

"Мост ће решити проблеме грађана и оних који путују из Војводине ка централној Србији", рекао је Динкић и додао да мост отвара нове могућности за привредни развој.

Како је саопштено, 85 одсто новца за изградњу моста биће обезбеђено из кредита кинеске Ексим банке, док ће 15 процената бити финансирано из Националног инвестиционог плана, а трошкове експропријације и техничких припрема преузеће Град Београд.

Рок отплате кредита је 15 година, са почеком од три године и фиксном каматном стопом од три одсто годишње. Уговором је дефинисано и учешће српских подизвођача од најмање 45 одсто.

Предуговор о изградњи моста Влада Србије и Град Београд су са кинеском компанијом потписали 23. октобра 2009. године.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво