Читај ми!

Утицај Трампове победе на тржиште нафте – да ли ће доћи до стабилизације цена

Доналд Трамп, као поново изабрани председник САД, наставиће са својом политиком која фаворизује фосилна горива, што може довести до стабилизације цена нафте и гаса, али и повећане потражње на глобалном тржишту. Како истиче Јелица Путниковић, стручњак за енергетику, Трампова администрација ће наставити са повећањем извоза нафте и гаса, што је у интересу америчке привреде и глобалног тржишта.

После поновног избора Доналда Трампа за председника Сједињених Америчких Држава, глобално тржиште енергије, а посебно нафта и гас, могли би да доживе значајне промене.

Оснивач портала Енергија Балкана Јелица Путниковић тврди да је Трамп познат по својој подршци традиционалним изворима енергије, посебно фосилним горивима.

"Трампова политика, која фаворизује нафтне компаније и фосилна горива, могла би да доведе до стабилизације цена нафте, али и да стимулише извоз америчке нафте и гаса. Током његовог претходног мандата, САД су постале један од водећих извозника нафте, а ова стратегија ће вероватно бити настављена и у наредном периоду", каже Путниковићева.

Наглашава да су цене нафте већ показале известан раст од тренутка када је Трамп поново изабран. У Америци, цена барела нафте износи 72 долара, док је у Европи ова цена 75 или 76 долара по барелу.

"Трампова администрација ће настојати да цене нафте остану повољне за америчке потрошаче, али и да подстакне већи извоз, што је у интересу економије САД", наводи саговорница Јутарњег програма.

Трамп и глобално тржиште енергије

Јелица Путниковић наглашава да Трампова политика у области енергије, која се ослања на повећану експлоатацију фосилних горива, може имати дубок утицај на глобалну понуду и потражњу за нафтним и гасним ресурсима.

"Амерички председник такође најављује могуће санкције против Кине, која је велики потрошач енергената. Овај потез могао би додатно да уздрма глобално тржиште", сматра Путниковићева.

Наглашава и да ће се тржиште нафте, упркос овим осцилацијама, прилагодити.

"Повећање производње нафте и природног гаса, посебно из Русије, и од других произвођача, може помоћи у одржавању стабилности тржишта", наводи саговорница.

Трампова енергетска политика – између прошлости и будућности

Уредница Енергије Балкана указује да је Трамп током свог првог мандата већ увео низ мера које су ишле у прилог традиционалним енергетским секторима, попут нафте и гаса.

"Он је изашао из Париског споразума о климатским променама и опоравио је нафтну индустрију својим одлукама попут дозволе за изградњу нафтовода од Канаде до Мексичког залива. Такви потези су пружили подршку нафтним и гасним компанијама, али су такође довели до критика о угрожавању животне средине", закључује Путниковићева.

Сматра да се Трампова енергетска политика ослања на интересе великог капитала, који има велики економски значај за Америку, иако је, како каже, контроверзан из еколошког угла.

субота, 14. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње