Читај ми!

Зајмови ЕБРД-а у Србији – које су предности пројекта модернизованог даљинског грејања

Прошле године смо имали врло висок ниво инвестиција, рекордних 850 милиона евра у 28 пројеката. Србија се први пут нашла међу топ пет тржишта поред много већих економија попут Турске, Пољске, Украјине и Египта, рекла је за РТС Одил Рено Басо, председница Европске банке за обнову и развој. Први пут, потписан је и уговор о подели ризика у износу до 50 милиона евра – ЕБРД преузима ризик до 65 одсто сваког појединачног кредита који банка одобри клијентима.

Министри Синиша Мали и Дубравка Ђедовић Хандановић потписали су са Европском банком за обнову и развој уговор о зајму 30 милиона евра за реконструкцију топлана и мреже даљинског грејања у 10 градова у Србији.

Тиме је заокружено финансирање пројекта вредног нешто више од 40 милиона евра, од чега 10 милиона евра бесповратних средстава, којим ће се обезбедити производња топлотне енергије из обновљивих извора.

О том и другим потписаним уговорима, за РТС говори председница ЕБРД-а Одил Рено Басо.

Прошле године смо имали врло висок ниво инвестиција, рекордних 850 милиона евра у 28 пројеката. Србија се први пут нашла међу топ пет тржишта поред много већих економија попут Турске, Пољске, Украјине и Египта.

То значи да смо уложили много више у Србију него у било које од тих већих тржишта, и то зато што смо нашли праве услове и праве могућности.

Са великим задовољством сам потписала уговоре о кредиту за производњу топлотне енергије из обновљивих извора. Тим пројектом, међу првим у југоисточној Европи, биће модернизовано даљинско грејање у 10 градова широм Србије увођењем напредних технологија – укључујући соларно-термалне, топлотне пумпе и геотермалне системе, индустријску и урбану отпадну топлоту, као на пример у Крагујевцу из Дата центра.

С обзиром на тренутну зависност система даљинског грејања у Србији од фосилних горива и њихову значајну енергетску неефикасност, овај пројекат обећава значајне користи за животну средину, већу енергетску безбедност за земљу, бољи квалитет ваздуха у локалним заједницама и самим тим и услове живота.

Наше финансирање је повезано са значајним донаторским средствима из ЕУ, СЕКО-а и Аустрије.

Драго ми је да смо потписали и уговор о бесповратним средствима Европске уније од 2,35 милиона евра за подршку Управи за финансирање и унапређење енергетске ефикасности, развоју њихових капацитета, имплементацији и промовисању механизама подршке за улагања у енергетску ефикасност у већем обиму, са посебним фокусом на реновирање зграда.

Припремамо и неколико трансформативних инвестиционих пројеката у овој области, што ће имати и кључну улогу у побољшању квалитета јавне инфраструктуре и услуга. 

Прошле године одобрили сте зајмове у износу 80 милиона евра за научно-технолошке паркове у Нишу, Чачку, нови парк у Крушевцу и 10 милиона за изградњу Био-4 кампуса као дела пројекта инфраструктура за будућност. Посетили сте научно-технолошки парк у Београду. Да ли сте задовољни?

Овај пројекат има за циљ јачање иновационог екосистема у Србији, стављајући на располагање младим предузетницима и почетницима инфраструктуру и подршку потребну да негују своје пословне идеје у успешним компанијама. Била сам импресионирана Научно-технолошким парком у Београду, његовим успешним искуством и живом иноваторском заједницом која је стварана годинама.

Такође сам имала задовољство да слушам презентације седам српских старт-апова да се придруже ЕБРД-овом програму “Стар венчур”.

Овај програм пружа прилагођену менторску и консултантску подршку, као и приступ глобалној мрежи иновација, како би се помогло почетницима са великим потенцијалом да побољшају своје пословне моделе, расту и да прикупе финансије. 

Какви су планови за подршку малим и средњим предузећима у региону?

Током ове посете потписала сам три споразума о финансијским инструментима са Банком Интеза, од којих је један посебно усмерен на мала и средња предузећа која су у власништву или којима управљају жене предузетнице, вредан седам милиона евра.

Први пут потписан је и уговор о подели ризика у износу до 50 милиона евра. ЕБРД преузима ризик до 65 одсто сваког појединачног кредита који банка одобри клијентима.

Коначно, 15 милиона евра биће искоришћено за кредитирање малих и средњих предузећа у Србији, унапређење њихове конкурентности и трговинског потенцијала, а посебно у ланце снабдевања агробизниса.

Иначе, ми сваке године преко наших партнерских пословних банака усмеравамо преко 300 милиона евра ка српским малим и средњим предузећима.

субота, 07. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње