Читај ми!

Сајам грађевинарства – прилика да научимо како се планира, пројектује и гради

"Градимо паметно", слоган је 47. сајма грађевинарства у Београду, који је окупио 430 излагача, трећина их је из иностранства. Грађевинари поручују да, ако хоћемо да се у земљи гради и да квадрати стана буду јефтини и доступни за већину грађана, морају да се поштују закони и процедуре. Из ресорног министарства поручују да ће Влада учинити све да грађевинарима сачува радна места и да су наши инжењери највећи капитал. За ову годину донета је одлука да инвестиције које финансира Србија буду повећане на 3,6 милијарди евра, и на тај начин ће се одржати грађевинска индустрија.

Произвођачи подсећају да криза у производњи грађевинског материјала предуго траје, а да им је због руско-украјинског сукоба отежано и снабдевање сировинама.

"Пре свега смо се ослонили на поуздане партнере и постојеће с којима већ дуги низ година градимо поверење и они су нам била основа како бисмо могли да одржимо континуитет у пословању", каже Дарко Гајић из компаније "Пештан", Аранђеловац.

Иако криза десеткује грађевинаре, ниједан излагач није отказао учешће на Сајму. Заступљене су све грађевинске делатности и изложени новитети, попут мастер кључа за стамбене и пословне објекте.

"Запослени може проћи кроз пешачку баријеру, контролу приступа, може приступити својим паметним телефоном у моменту када се појави лифт, може доћи да га тачно одвезе на спрат где су његове канцеларије", каже Драган Суханек из предузећа "Секјурити груп инт".  

На сајму се поставило и питање завршетка стратегије развоја грађевинарства. 

"Кроз ту стратегију омогућили бисмо боље услове за грађевинске компаније и створили би се услови да наше грађевинске компаније конкуришу и буду носиоци великих послова и самим тим бисмо побољшали процес производње, остваривали би се већи приходи и била би упослена наша радна снага", каже Данијела Рабреновић, архитекта "Конект консалтинг тима" из Београда.

Весић: Стране компаније морају да номинују домаће подизвођаче 

За ресорног министра Сајам је прилика да научимо како се планира, пројектује и гради. Најављује завршетак стратегије развоја грађевинарства. 

"Инсистираћемо да када стране компаније раде да морају да номинују подизвођаче који су домаћи и тражићемо да се директно плаћају подизвођачи приликом плаћања ситуација да не би било ситуација да поједини извођачи задржавају новац и не плаћају подизвођаче", каже Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

"Да омогућимо да наше компаније крену, да почну да раде и ван Србије, да почну да раде оно што је било некада и да напросто могу да раде велике и озбиљне инфраструктурне пројекте", рекао је Весић. 

Значај грађевинарства за економију Србије показује и његово учешће у бруто домаћем производу, који је прошле године износио шест одсто, а у 2022. се увећао на 6,4 одсто. Произвођачи поручују да фокус треба да буде и на грађевинским производима домаћег порекла и да се привредници региона удружују како би решили глобалне проблеме.

субота, 04. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се