понедељак, 08.02.2010, 07:00 -> 20:33
Мисија ММФ-а у Београду
Делегација ММФ-а стигла је у Београд на разговоре о трећој ревизији кредитног аранжмана са Србијом. Саветник премијера Јуриј Бајец сматра да ће једна од примедби ММФ-а бити то што се касни са отпуштањем у администарцији.
Мисија Међународног монетарног фонда, коју предводи Алберт Јегер, допутовала је у Београд, поводом треће ревизије кредитног аранжмана са Србијом.
Разговорима са премијером Мирком Цветковићем и министарком финансија Дианом Драгутиновић сутра ће почети трећа контрола кредитног аранжмана тешког укупно 2,9 милијарди евра, од које зависи да ли ћемо моћи да користимо део тог кредита вредан 350 милиона евра.
Предвиђено је да разговори представника Владе Србије и НБС са делегацијом ММФ-а трају од 9. до 23. фебруара.
Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да ће Влада показати да је спремна да испуни све обавезе преузете током последњих разговора са ММФ-ом, нарочито по питању пензија.
Ђелић је истакао да ће поред пензија централна тема разговора бити спровођење мера рационализације, које је Влада одлучила да спроведе током последње посете мисије Фонда.
Потпредседник Владе оценио је да ће предстојећи разговори бити "доста тешки", али и да ће као и увек до сада бити завршени на прави начин.
"Србија ће урадити све што је нужно да се тај програм, који је предвиђен да траје до новембра 2011. године, одвија несметано", истакао је Ђелић.
Према његовим речима, аранжман Србије са ММФ-ом био је од првокласног значаја за то да Организација за економску сарадњу и развој, која одређује рејтинг за политички ризик свих земаља, побољша рејтинг наше земље из седме у шесту категорију.
То значи, додао је Ђелић, да ће фирме које улажу у Србију мање плаћати за осигурање свог пословања.
Процена резултата кључни задатак ММФ-а
Стални представник ММФ-а у Србији Богдан Лисоволик протекле недеље је изјавио да је још рано рећи да ли се Влада Србије придржава свих одредби споразума са ММФ-ом, истичући да ће процена резултата програма бити кључни задатак саме Мисије Фонда.
"Надамо се да ће трећа ревизија моћи да буде успешно довршена", рекао је Лисоволик и подсетио да ће делегација ММФ-а, током разговора о трећој ревизији стенд-бај аранжмана, спровести шири годишњи преглед стања српске економије, односно, обавиће "консултације на основу члана 4. Статута ММФ-а" са представницима српске владе.
ММФ је 15. маја 2009. године Србији одобрио кредит од 2,9 милијарди евра за јачање девизних резерви. До сада су повучене две транше тог кредита у укупној вредности 1,12 милијарде евра.
Повлачење треће транше кредита од 350 милиона евра зависиће од новог извештаја Мисије ММФ-а. План НБС је да се та транша повуче у мају ове године.
Србија се споразумом са ММФ-ом обавезала да ће смањити издатке за исплате зарада буџетских корисника, односно да ће те плате, као и пензије, бити замрзнуте у 2010. години.
Споразум предвиђа и отпуштање вишка запослених у државној администрацији и усвајање новог закона о пензијско-инвалидском осигурању.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар