недеља, 07.02.2010, 16:49 -> 22:15
Судбина ревизорског извештаја
У марту, посланици би требало да разматрају препоруке које су на извештај ревизора дали предстваници Одбора за финансије. Стручњаци упозоравају да, осим политичке дебате, неће дати никакав резултат и да су оне исувише опште.
Два месеца након што је јавност узбуркао извештај независног државног ревизора, који је утврдио милионске штете за државну касу, осим оштрих изјава и најава о кажњавању одговорних, није се далеко одмакло.
Крајем новембра, јавност је од ревизора сазнала да су, током 2008. године, представници власти у кафанама потрошили 700.000 евра, да се кроз јавне набавке не зна судбина више од два милиона евра, да позајмице у буџет нису враћене, али да су зато поједини чиновници радили и до невороватних 650 сати месечно.
Уследиле су бурне реакције, премијер је разговарао са министрима, потом је изјавио да кривичне одговорности нема, али да ће књиговође ићи на обуку. Председник је рекао да се извештај мора озбиљно схватити. Према закону, независни ревизор је извештај представио Одбору за финансије.
Бранка Љиљак, заменица председника Одбора за финансије, каже да им је основна препорука била да извештај прво разматра Одбор. Пошто су то почетни кораци, како каже Бранка Љиљак, потребно је да су се и Одбор и ревизорска институција заједнички упознали са тим извештајем.
"Једна од основних препорука је било да се рашчишћавајући састанци састанци по закону морају одржати и да министарства треба да укажу да ли је то тачно или не, да не би било недоумица", рекла је Бранка Љиљак.
Те препоруке посланици би требало да разматрају у марту. Међутим, стручњаци упозоравају да неће дати никакве резултате, јер су исувише опште. Уместо тога, предлажу да се Одбор поново састане и да да конкретније предлоге који би потом могли да се уграде у законе, да би се тако убудуће избегле неправилности које је ревизор открио.
Немања Ненадић, извршни директор "Транспарентности Србија" каже да је једна од замерки код уговора у јавним набавкама та што не постоји извештај о извршењу посла као основ за плаћање.
"За почетак треба видети да ли је баш потпуно недвосмислено да такав извештај мора увек да се сачини и ако није то недвосмиселно прописано у нашим прописима, онда очигледно треба и те прописе допунити", каже Ненадић.
Ипак, неке користи од извештаја већ има, кажу у Управи за јавне набавке.
"Да ли је заиста испоручено и добијено оно што је плаћено. То је потпуно било ван контроле свих ових година. Сада кад видимо јасно ко је имао пропусте и каква је врста пропуста, наручиоци ће са том свешћу сада много опрезније улазити у 2010. години", рекао је Предраг Јовановић, дирктор Управе за јавне набавке.
Што се тиче ревизора, он одбија да даје изјаве, уз објашњење да је у току завршна анализа прекрашаја који су утврђени у извештају. Додуше, подношење прекршајних пријава најавио је још пре месец дана.
Тада је рекао да ће бити поднето више од 20 пријава и да нико неће бити поштеђен, уколико се утврди да је незаконито трошио новац из државне касе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар