Тежак пут до хрватског тржишта

Ивестиције око 200 хрватских фирми у Србији премашиле су 500 милиона евра, али је присуство српских фирми у Хрватској занемарљиво.

Србија је једна од малобројних земаља у коју Хрватска више извози него што из ње увози. Према српским подацима, та разлика је око 116 милиона долара, док је, према хрватским изворима, вишак у њихову корист близу 200 милиона долара.

Истовремено, у Србији послује око 200 хрватских фирми, а инвестиције су премашиле 500 милиона евра, док је присуство српских фирми у Хрватској занемарљиво.

Покушај "Галеб групе" да купи једну хрватску фирму, иако је све било договорено и обезбеђене су биле гаранције банака завршио се неуспешно. Добили су одговор да су закаснили, а да је фирму за коју су били заинтересовани купила нека хрватска фирма.

Председник "Галеб групе" Радослав Веселиновић каже да није проблем ако фирма закасни са куповином, већ су проблем поједини натписи.

"Сутрадан смо видели у новинским натписима - успели смо да спасимо да српска фирма не купи нашу твртку. То ипак значи да је постојао један лоби који није био баш за то да дођемо на то тржиште", рекао је Веселиновић.

Економски или политички разлози

После тога, "Галеб група" је основала своју фирму у Хрватској преко које су наставили да раде, али и даље нису задовољни сарадњом.

"Мислим да се ради искључиво о економским факторима у овом тренутку, не верујем да било који политички фактори битно диктирају токове, како размене роба, тако и токова капитала", каже економиста из Загреба Велимир Шоње.

У амбасади Хрватске у Београду кажу да су на хрватском тржишту српске фирме добродошле.

Амбасадор Хрватске у Београду Жељко Купрешак каже да откако је он у Београду, није имао случај да је неко дошао и рекао "ми не можемо из политичких разлога да се појавимо на хрватско тржиште или из неких других разлога".

"Позивам сваку од српских фирми која има таквих проблема да нам се јави", нагласио је амбасадор Хрватске.

Велика шанса, сматрају у Амбасади, јесте и у пласману пољопривредних производа, јер поред 4 и по милиона житеља, Хрватску годишње посети и више од 10 милиона туриста. Поручују, међутим, да српске фирме морају да буду активније. У Привредној комори кажу да је проблем и у неусаглашености прописа.

"Ми тај проблем настојимо да решимо и користећи неке могућности из ЦЕФТА споразума који иначе предвиђа да се склопе или билатерални или мултилатерални споразуми, који предвиђају решење овог проблема у овом периоду, док обе земље не буду ушле у ЕУ", рекао је директор Бироа за регионалну сарадњу ПКС Миливоје Милетић.

Оно у чему се слажу и српска и хрватска страна, јесте то да треба разговарати. Прва прилика је већ следеће недеље на регионалној конференцији коју организује српска страна као председавајућа ЦЕФТА споразума и на којој ће бити речи о уклањању баријера.

Убрзо затим и хрватска амабасада организоваће конференцију на којој ће српске привреднике упознати са начином на који могу да инвестирају у Хрватској.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом