петак, 05.02.2010, 09:31 -> 09:40
Долар јача, нафта све јефтинија
Курс долара у снажном расту у односу на евро. Берзе реаговала падом цена практично свих врста берзанске робе, а цена нафте бележи највећи пад од јула прошле године.
После снажног раста курса долара почеле су да падају цена практично свих врсте берзанске робе, не само нафте, него и целог енергетског комплекса. Пала је и цена злата, али и цене акција.
Цена барела нафте на светским тржиштима синоћ је смањена за више од пет процената, чиме је претрпела највећи пад од јула прошле године.
Један од разлога је и објављивање статистичких података о неочекиваном порасту захтева за помоћ за незапослене у САД, после кога је уследио снажан раст курса долара. Тржиште, међутим, има страх и од растућих дугова земаља зоне евра.
Непосредно пред затварање берзи, барел америчке лаке нафте се продавао за 72,90 долара. У односу на претходно уговарање, његова цена је пала за више од четири долара. Слично се кретала и цена европске "брент" нафте, која је појефтинила на 71,95 долара.
У једном моменту, сирова нафта је на берзи у Њујорку поскупела на двонедељни максимум изнад 78 долара за барел.
После снажног раста курса долара почеле су да падају цена практично свих врсте берзанске робе, не само нафте, него и целог енергетског комплекса. Пала је и цена злата, али и цене акција.
Долар расте јер све више Американаца тражи социјалну помоћ
Број Американаца који су затражили помоћ за незапослене је, према подацима министарства рада те земље, повећан на 480.000, у поређењу с очекиваних 460.000.
Долар је на ту вест реаговао наглим растом и доспео је на највећу вредност према евру за последњих седам месеци.
Евро је пао испод 1,38 долара, а сматра се да је утицај на то имала и изјава председника Европске централне банке Жан-Клода Тришеа да јак долар није само у интересу САД, него и осталих, укључујући Европу.
Највеће проблеме са презадуженошћу у зони евра има Грчка. Дефицит њеног буддзета порастао је на 12,7 одсто, што је много више него што се претпостављало и што је сама Грчка наводила.
Атина сада обећава да ће до 2012. године смањити дефицит испод три одсто бруто домаћег производа. Озбиљне фискалне проблеме у зони евра имају такође и Португалија и Шпанија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар