Борба на тржишту за стране инвеститоре

У покушају да привуче стране инвеститоре, држава би требало да ради на већој судској заштити својине и уговора, сузбијању корупције, сиве економије и скраћивању административних процедура, оценио члан Економског савета председника Владе Дејан Шошкић.

Док се сa једне стране Србија бори за што више страних инвестиција, са друге стране за многе инвеститоре услови пословања у нашој земљи су немогући или сувише тешки.

Према оцени Светске банке и Светског економског форума, Србија се врло лоше котира када је реч о амбијенту за обављање послова на тржишту.

Професор Економског факултета и члан Економског савета председника Владе Дејан Шошкић рекао је гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије да су политичка нестабилност, приступ финансијама и неефикасна државна администрација највећи проблеми за пословање страних инвеститора.

Према његовим речима, иако није лако искоренити ни један од ових проблема, држава би требало да ради на "већој судској заштити својине и уговора, искорењивању корупције, сузбијању сиве економије и скраћивању административних процедура".

"Држава ако већ хоће да инвестира, онда би требало да то чини у областима инфраструктуре, образовања и науке, који су важни елементи за увећавање потенцијала наше државе на дужи рок", истакао је Шошкић и додао да је неопходно да мењамо имиџ наше земље у свету и активније промовишемо Србију као инвестициону дестинацију.

Када говоримо о приватизацији која је изведена мање или више успешно, не смемо да изоставимо потребу да Србија директно контактира потенцијално заинтересоване инвеститоре за које сматра да су квалитетни и да могу да активирају економску активност на дужи рок, рекао Шошкић.

Дугорочна "гиљотина прописа"

Иако се одавно најављује "гиљотина прописа", то не би требало да то буде једнократна акција, рекао је Шошкић и додао да је неопходно да се успостави механизам у којем ће сваки привредник, па и сваки грађанин моћи да неком државном телу упути примедбу за процдуру за коју се сматра да је сувише комплексна, скупа или спора.

Шошкић је истакако да је сваки монопол штетан на малом тржишту, али да не треба бити песимиста, јер се Србија неспорно отвара као земља што доказује у њен однос са Европском унијом.

"То не значи да антимонополска комисија не би требало да настави да ради свој посао и на томе ради још активније", рекао је Шошкић.

Према извештају Агенције за економску сарадњу и развој Србија прешла из седме категорије ризика за улагање у шесту и то је добар знак, али треба наставити са овим пословима и поставити се као најатрактивнија дестинације за улагање на југоистоку Европе, сматра Шошкић.

"Морамо да разумемо да се наша земља налази на тржишту као и сваки артикал који својим квалитетом и ценом тежи да привуче купца", рекао је Шошкић.

Према његовим речима, Србија није сама на овом простору и има непосредну конкуренцију код суседа, што нас обавезује да се поставимо као земља која је уређенија, стабилнија, има повољније и једноставније законе и која ће дугорочно обезбедити квалилтетан миље за стране инвеститоре.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом