Почиње производња у "Копаонику"

До краја месеца, у куршумлијском предузећу "Копаоник" почеће да ради пилана и да се производи лесонит, што ће упослити око 300 радника, најављено у Министарству економије. Радници Конфекције "7. јули" разговарали са министром Расимом Љајићем.

Шумарско-индустријски комбинат "Копаоник" из Куршумлије покренуће током фебруара пилану и производњу лесонита у сарадњи са "Симпом" и "Србијашумама", договорено је на састанку у Министарству економије.

Акциони план оживљавања производње у "Копаонику", чији су радници почетком јануара протестовали блокадом пута Ниш-Приштина, договорен је на састанку министра економије  Млађана Динкића са представници фабрике намештаја "Симпо" и Јавног предузећа "Србијашуме".

Како се наводи у саопштењу Министарства, производња ће бити покренута на постојећој опреми и упослиће око 300 радника овог предузећа.

"Србијашуме" ће снабдевати "Копаник" репроматеријалом, док ће Министарство економије обезбедити новац за набавку обртних средстава потребних за покретање производње.

На јесен би у Куршумлији требало да почне да ради и нова фабрика висококвалитетног лесонита, за чију ће градњу Фонд за развој дати "Симпу" кредит од пет милиона евра.

Радници "Копаоника" су заједно са запосленима у Конфекцији "7. јули" 12 дана држали у блокади магистрални пут Ниш-Приштина захтевајући исплату зарада, повезивање стажа и покретање производње.

Радници "7. јула" са министром Љајићем

И радници "7. јула", предузећа које је приватизација готово опустошила, и које већ годинама и не ради, били су данас у Београду. Они су разговарали са министром Расимом Љајићем о могућностима повезивања стажа и права на оверу здравствених књижица.

Договорено је да општинске службе помогну у прикупљању документације за око 500 радника.

На основу предлога Министарства рада коначну одлуку о решавању њиховог социјалног статуса донеће Влада.

Богдан Алексић из Синдиката каже да би најмање 50 радника било у пензији три године, да им је стаж био повезан.

У општини верују да ће остваривање социјалних права радника "7. јула" и покретање производње у ШИК "Копаонику" опоравити тај крај.

"На тај начин ћемо сигурно, побољшати социјални статус општине Куршумлија, у једном краћем периоду, можда до краја године. Међутим, морамо кренути да решавамо проблеме корак по корак," каже председник општине Куршумлија Зоран Вучковић.

Осим запослених у ШИК "Копаонику", од пословања тог предузећа живи још око хиљаду породица које се баве сечом и продајом шуме.

С друге стране, мање су шансе за покретање производње у конфекцији "7. јули", која је синоним лоше приватизације.

Бивши власник однео је чак и део столарије и утичнице за струју.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом