понедељак, 01.02.2010, 17:14 -> 19:15
Влада помаже топланама
Топлане у 15-так градова немају довољно мазута, најтеже у Прибоју, Трстенику, Мајданпеку, Новом Пазару, Врбасу. У Влади је нађено привремено решење - 2.500 тона мазута из робних резерви од сутра се испоручује најугроженијим топланама, сазнаје РТС.
У појединим градовима, протеклог викенда станови су грејани захваљујући мазуту позајмљеном од других топлана. У Влади је нађено привремено решење, 2.500 тона мазута из робних резерви од сутра се испоручује најугроженијим топланама, сазнаје РТС.
Довољно мазута немају топане у 15-так градова, али је најтежа ситуација у Прибоју, Трстенику, Мајданпеку, Новом Пазару, Врбасу. Прве цистерне крећу ујутру, после телефонске седнице Владе на којој би требало да се потврде мере које су припремили министри енергетике и трговине. Реч је о хитној помоћи топланама, како не би прекидале грејање.
"Топлане ћемо помоћи овог тренутка из робних резерви. Видећемо да ли можемо нешто и са НИС-ом уз обезбеђивање плаћања од стране локалних самоуправа", рекао је министар енергетике Петар Шкундрић.
Наводећи да је у Зајачару дупло хладније него у Београду, Шкундрић каже да би било веома опасно за грађане да даљински системи не функционишу.
Топлане морају да врате мазут
Мазут из робних резерви довољан је за око две седмице, и топлане ће морати да га враћају, што ће бити прецизирано и уговором који ће топлане потписивати при његовом преузимању.
Испоручиоци енергената немају више милости, кажу у Удружењу топлана и траже од државе да јасно одреди тржишну цену киловат сата топлотне енергије, из угља, мазута и гаса.
Председник Управног одбора Удружења топлана Дејан Стојановић сматра да гађани морају да се окрену не социјалном виду плаћања, већ потпуно тржишном.
"У први мах треба израчунати ту цену и рећи колико кошта, а онда видети да ли грађани могу да плате у пуном износу, или држава или неко други и видети како им помоћи да се цена субвенционише", каже Стојановић.
Нафтна индустрија Србије саопштава да је топланама обезбедила посебне цене мазута, уз одложено плаћање од 60 дана, али да оне и поред тога не поштују уговор и не плаћају мазут.
За наставак испорука НИС тражи гаранције о плаћању, па су због новонасталих околности кажу спремни да, уз посредовање Министарства енергетике, наставе преговоре са топланама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар