недеља, 31.01.2010, 16:51 -> 20:57
Давос помирио банкаре и политичаре?
После четири дана непрестаног оптуживања на економском форуму у Давосу, представници банкарског сектора и влада "склопили су примирје" и сложили се да постоји потреба за глобалном финансијском регулативом.
Последњег дана Светског економског форума у Давосу, после узајамног оптуживања, представници влада и банкарског сектора сложили су се да постоји потреба за глобалном финансијском регулативом.
"У многим аспектима, нашли смо заједничко становиште", изјавио је после затвореног састанка представника двеју струја извршни директор "Дојче банке" Јозеф Акерман, наводећи да су "представници бизниса, политике и регулаторних органа остварили бољи дијалог него икада раније".
Раније током скупа, који је отворен 27. јануара, политичари су "сасули дрвље и камење" на банкаре, који су се успротивили, како су навели, претераним и некоординисаним покушајима да се пооштри регулатива после пакета помоћи без преседана у историји, којима су владе ускочиле да спасу финансијски сектор у време кризе.
Једна од тема, како је пренела агенција Блумберг, била је како одредити да ли је финансијска институција "сувише велика да би смела да пропадне", односно да ли би њена пропаст нашкодила целом финансијском систему.
Мале институције, велики проблеми
"Неки мисле да треба схватити да и мале финансијске институције, уколико су повезане са другима, могу да изазову системске проблеме исто као и велике", изјавио је Јон Сунуну, бивши амерички сенатор, а сада један од функционера "Банке Њујорка".
"Добро смо продискутовали ситуацију и дошли до сагласја", рекао је директор највеће америчке банке, "Бенк ов Америка", Брајан Мојнихан, који је објаснио да "мора постојати свеобухватна дискусија да би се обезбедило да се учини што је потребно када је рефома финансијског сектора у питању".
Скупу са водећим банкарима - међу којима су били представници највећи америчких и европских финансијских институција, али и заменик гувернера Народне банке Кине Џу Мин - присуствовали су и економски саветник Беле куће Лери Самерс, британски министар финансија Алистер Дарлинг и његова француска колегиница Кристина Лагард.
Амерички председник Барак Обама недавно је обелоданио план за "обуздавање" банака, који иде и даље од договореног на прошлогодишњем самиту Групе 20 индустријски најразвијенијих земаља света и држава са привредама у наглом успону.
На том скупу, како би се избегло понављање најгоре финансијске кризе у последњих више од осам деценија, договорено је да банке вежу бонусе које деле својим функционерима за своје дугорочне перформансе и да повећају кванититет и квалитет капитала који поседују.
Вербални договор политичара и банкара
Медији, међутим, јављају да је договор о координирању регулативе на глобалном нивоу једна од ретких ствари о којима су се банкари и политичари јавно сложили на Форуму и да је у питању само варбално сагласје, које за собом није повукло и конкретне договоре.
Акерман, који се издвојио као незванични портпарол банкара, изјавио је да "нешто мора да се догоди, и то брзо, како би се повратило поверење у банкарски систем".
Акерман је још у петак рекао да се банкари слажу са захтевима за повећање капитала банака, бољу ликвидност и побољшану тржишну инфраструктуру, и са мерама које би обезбедиле да пропале банке не угрожавају систем.
Остало је, међутим, отворено питање способности регулаторних органа да координишу нова банкарска правила на међународном нивоу, што је, како је рекао директор Међународног монетарноиг фонда Доминик Штрос-Кан, "кључна лекција из кризе" из које се свет тек постепено извлачи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар