недеља, 31.01.2010, 07:48 -> 07:51
Влада (не)спремна за ММФ
Две недеље пред долазак ММФ-а Влада усвојила план смањења броја запослених само у једном министарству. Сви министри доставили своје предлоге о броју вишка радника, који се тренутно разматрају на владиним одборима. Отпуштања почела и у општинама.
Влада Србије усвојила је план смањења броја запослених само у једном министарству, две недеље пред долазак ММФ-а и нове ревизије кредитног аранжмана.
Сви министри доставили су своје предлоге о броју вишка радника, који се тренутно разматрају на владиним одборима. Отпуштања су почела и у општинама, а стручњаци упозоравају да је смањење државног апарата један од услова на који се Влада обавезала пред ММФ-ом ради уштеда у државној каси и да би их требало убрзати.
У министарству економије утврђено је да је вишак 70 радника, па ће тако убудуће у том министарству радити 310 запослених за стално и 31 запослен по уговору. Што се тиче других министарства, за сада је најављено да је 130 радника вишак у министарству спољних послова, 35 у министарству просвете, а 40 у министарству финансија. Сва министарства била су у обавези да број радника смање за 10 одсто.
"Дакле министарство финансија је смањило више од онога што је у обавези по закону. Некада је у оквиру министарства радило више од 230 људи, а новом систематизацијом је тај број једва 200. Посебно смо рационализовали управу трезора у 2009. години па сада ради 150 људи мање", рекла је министарка финансија Диана Драгутиновић.
Рационализација јавног сектора обухватиће и просвету, каже министар Жарко Обрадовић.
"Свим запосленима и онима који су стекли услове понудили смо отпремнине, а услов за добијање је да се укида то радно место а фонд часова прелази на друге запослене", рекао је Обрадовић.
И општине морају да смање број радника. Тако је рецимо, у једном од највећих градова, у Крагујевцу, планирано да се број запослених смањи до краја марта и то за 63 из градских управа и 24 из установа културе.С друге стране, Лековац, који је био пример најгломазије општине са 1.050 радника, започео је рационализацију радних места према којој је вишак 317 радника.
И Лесковац "на удару"
Слободан Коцић, градоначелник Лесковца рекао је да су у том граду "први на удару они који свој посао не раде, затим они који су систематизовани на бесмисленим радним местима, они са приоватним бизнисима или чије породице живе на државним јаслама".
Влада се на смањење броја радника у администрацији, односно смањење јавне потрошње, одлучила ради уштеда у буџету. На то се и обавезала пред ММФ-ом, како би се избегло повећање ПДВ.
Иако није дат прецизан рок, већ се наводи да ће број запослених смањити почетком 2010, стручњаци упозоравају да се са тим већ касни и да би одгуволачење могло да се угрози споразум са ММФ.
Милан Ћулибрк, уредник магазина "Економист" каже да ће минус у државној каси бити већи, јер се отпремнине неће смањити, али када се вишкови отпусте зараде ће морати да се исплате и дефицит ће бити већи.
Законом је прописано да ће у државној управи без посла остати 2.224 запослена, а у локалној 5.648 запослених.
Влада неће запошљавати нове чиновнике, а број оних који раде на одређено време не може да буде већи од 10 одсто од броја стално запослених.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар