Поскупело гориво

Од поноћи, гориво у Србији скупље у просеку за 3,12 одсто или за 3,14 динара по литру. Евро-дизел у земљама у окружењу јефтинији од 18 до 25 динара по литру, иако се ова врста горива слободно увози.

Гориво у Србији скупље је од поноћи, у просеку за 3,12 одсто или за 3,14 динара по литру. То је треће поскупљење од почетка године.

Евро-дизел је у земљама у окружењу јефтинији од 18 до 25 динара по литру, иако се ова врста горива, за разлику од безоловног бензин, слободно увози.

За пун резервоар треба платити близу 5.000 динара. Возачи кажу да резервоар пуне до врха само они којима од аутомобила зависи посао.

Иако је на слободном увозу, ниједан приватник не спушта цену ни евро-дизела.

Напротив, сада тај дериват бележи рекорд од 108,9 дизнара за литар, а прошле године у ово време коштао је 68 динара.

Истина, тада је барел уралске нафте био готово дупло јефтинији. Међутим, држава је у међувремену акцизе повећавала три пута, па је њихов удео у литри евродизела тада био 17 динара, а сада је 30.

"Зашто није јефтинији евро-дизел ни мени самом није јасно, ја сам задњу туру купио у рафинерији преко НИС-а где је његова цена била јефтинија, а зашто је држава формирала овако високу цену евродизела није ми јасно", каже Бранко Видић из "Видић петрола".

И док приватни нафташи тврде да је свеједно да ли евро-дизел купују у НИС-у или га увозе, стручњаци кажу да простора за појефтињење итекако има.

"Значи околне земље већ се понашају тржишно,продају евро дизел Србији, било коме у Србији, по најповољнијој цени да би привукли купце, значи има луфта да се направи једна рачуница и да се нафташи одрекну тог свог профита а да раде оно што раде све пумпери у свету да зарађују на оним другим садржајима које нуде на својим пумпама", рекла је Јелица Путниковић, из Балкан магазина.

Промене цена деривата образлажу се искључиво кретањем сирове нафте на светском тржишту и курсом долара.

Светски аналитичари процењују да ће барел нафте на светској пијаци ове године варирати од 85 до 100 долара, али може бити и скупљи, јер све зависи од брзине опоравка светске привреде.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом