Српска општина, европски стандарди

Пећинци, некада претежно пољопривредни крај са само једном фабриком, сада има око 30 компанија. Та општина је близину Београда и Новог Сада искористила за брз привредни развој.

Од 2000. године општински буџет Пећинаца повећан је сто пута, са петнаест милиона на милијарду и по динара. Некада претежно пољопривредни крај са само једном фабриком, сада има око 30 компанија.

Општина  Пећинци свој положај уз ауто пут и близину Београда и Новог Сада искористила је за брз привредни развој, па сада има европски просек незапослених, који је мањи од 10 одсто.

До пре неколико година, у општини Пећинци гајила се пшеница и кукуруз, а данас се поред аутопута у Шимановцима могу видети огромна складишта и производни погони. На преко 1.900 хектара тридесетак инвеститора уложило је преко двеста милиона евра.

"Од 2004. године, када смо дошли, отворили смо још један погон и од 35 почетних запослили смо 120 садашњих радника, већином из општине Пећинци", рекао је директор предузећа "Јуб-Шимановци" Владимир Милетић. 

Упоредо са великим компанијама, у индустријској зони у Шимановцима развија се и локални приватни сектор у осталим индустријским зонама у општини Пећинци.

Кланица "Ђурђевић" запошљава 120 радника и на домаће и страно тржиште годишње испоручи преко 12.000 тона прерађеног меса. Планирају проширење пакераја и запошљавање од 20 до 30 нових месара, каже Миленко Ђурђевић. 

Радник Жељко Брковић задовољан је радом у месари и каже да је коначно пријављен и да су плате редовне.

Од улагања у индустријску зону, осим општинског буџета, корист имају и власници парцела. Пољопривреда је најчешће овде замењена рентирањем станова купљених у Београду и Новом Саду.

Просечна примања међу највишима у Србији

У некада пољопривреној општини, где је постојала само шећерана са 400 запослених, данас је готово четвртина становништва на платном списку, а просечна примања су међу највишима у Србији.

У 2008. години посао је добило скоро 2.000 људи. У општини са 21.500 становника, у 15 насеља посао чека 953 грађана.

Синиша Вуков, председник општине Пећинци, рекао је да сваки динар који та општина добије оствари кроз буџет и улаже се у инфраструктуру. Протекле деценије, буџет те мале сремске општине увећан је сто пута.

Пуњење пећиначког буџета очекује се и крајем марта од закупа 85 хектара поред аутопута.

Италијанска компанија "Бернарди" најавила је градњу пословно-комерцијалног центра вредног двестапедесет милиона евра.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом