среда, 27.01.2010, 07:30 -> 20:34
Светски економски форум у Давосу
Главна тема годишњег састанака Светског економског форума је како одржати крхки економски опоравак и помоћи разореном Хаитију. Првог дана скупа истакнута потреба за увођењем оштријих правила у банкарском сектору.
У швајцарском алпском центру Давос почео је четрдесети Светски економски форум. Пословни лидери из целог света упозоравају владе западних земаља да би поoштравање мера у финансијском сектору могло да угрози опоравак, после најдубље економске кризе од тридесетих година прошлог века.
Светски економски форум ће трајати од 27. до 31. јануара. Главна тема скупа је како одржати крхки економски опоравак и помоћи разореном Хаитију.
"Светска привреда се опоравља. Предвиђамо раст од 4 одсто у овој години и 4,3 одсто идуће године. Од израженог пада на глобалном нивоу сада идемо позитивним смером и све већем расту", истиче Оливер Бланшар из Међународног монетарног фонда.
Аналитичари не искључују да би скуп могао да обележи сукоб банкара и законодаваца. Француски председник Никола Саркози залаже се за увођење оштријих правила у банкарском сектору, што је амерички председник Барак Обама већ предложио.
Тржишта су уздрмане захтевима да комерцијалне банке прекину везе са хеџ фондовима и да финасијски сектор плати за обилно трошење новца пореских обвезника. Директори и председници банака, међутим, сматрају да исувише регулативе успорава опоравак светске економије.
"Не би било добро да планиране регулаторске реформе буду засноване на популистичкој поруци. То би могло да има нежељене последице", сматра финансијски експерт Денис Нели.
Иако су владе земаља Европске уније уздржане, први човек Европске банке Жан Клод Трише одбацује тврдње да постоје трансатлантске разлике.
Трише каже да банкарски сектор мора да се бави финансирањем реалне економије и позива државе да примењују сличне мере како би се избегло стварање празнина у међународном финансијском систему.
Преиспитивање структуре и духа капитализма
Како је најавио оснивач и председавајући Форума, професор Клаус Шваб, скупу присуствоје више од 2.500 званичника, пословних људи и представника јавних организација из 90 земаља широм света. Међу њима је 30 председника држава или премијера, већи број министара спољних послова, трговине и финансија.
На учествује и 12 шефова националних банака, 50 директора водећих међународних организација, више од 500 представника цивилног друштва и шефови 50 невладиних ореганизација.
"Морамо да гледамо на тај састанак у контексту онога што се дешава у свету, а видимо да садашњи систем глобалне сарадње не функционише довољно добро. Зато желимо да на скупу разговарамо о свим глобалним проблемима на системски, интегрисан и стратешки начин, а посебно о глобалној сарадњи", изјавио је Шваб.
Уводну реч на скупу имао је председник Француске Никола Саркози, а међу светским лидерима чије је присуство најављено су и председници Бразила Ињасио Лула да Силва, Колумбије Алваро Урибе, Јужне Кореје Ли Мјунг Бак, премијер Шпаније Хoсе Луис Сапатеро, премијер Канаде Стивен Харпер, потпредседник кинеске владе Ли Кећијанг, руски вицепремијер Алексеј Кудрин и други.
Један део Форума биће посвећен и зарадама банкара, али ће се та расправа водити иза затворених врата, најавио је немачки радио Дојче веле, наводећи да ће "у чувеном швајцарском скијашком градићу можда почети преиспитивање капитализма".
У најави организатора каже се да "велика државна помоћ и губитак поверења у компаније изискују темељито преиспитивање структуре и духа капитализма" и да се "мора размотрити које би елементе тржишне привреде требало преиспитати".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар