Нови пензијски закон у фебруару

Влада Србије ће до краја фебруара усвојити нови пензијски закон, уверена министарка финансија Диана Драгутиновић. Потребна реформа пензијског система, независно од кризе и споразума са ММФ-ом, рекла Драгутиновић.

Министарка финансија Диана Драгутиновић рекла је да је уверена да ће Влада Србије до краја фебруара усвојити нови пензијски закон.

Према њеним речима, реформа пензијског система је потребна независно од кризе и споразума са ММФ-ом.

"Знам да се ради на закону и да је једина спорна ствар начин индексације пензија. Међутим, још током преговора пронађено је прихватљиво решење. Дакле, верујем да ће влада до краја фебруара усвојити нови закон", рекла је Драгутиновић у интервјуу "Новостима".

Министарка је нагласила да буџет за 2010. годину претпоставља замрзнуте зараде свих који раде у државном сектору и да се одустало само од њиховог смањења, односно "опорезивања" зарада већих од 40.000 динара.

Како је подсетила, ова мера није уведена за цео јавни сектор, већ само за државну администрацију, а  учешће оних који имају плату већу од 40.000 динара у државној администрацији је тек 15 одсто.

"По овој основи се прикупило нешто више од милијарду динара, са искључивом наменом да се помогне онима који су угрожени услед ефеката изазваних финансијском кризом", навела је министарка финансија.

Незахвално говорити о расту зарада

Драгутиновић је оценила да је готово невероватно да се, непосредно након усвајања буџета и договора са ММФ, говори о расту зарада, иако се зна да је њихово замрзавање једна од основних полуга договора.

Такође, Програм са ММФ-ом предвиђа да ће се евентуално бољи приходи од планираних искористити за смањење дефицита који свакако није мали.

"Ако претпоставимо да се плате запослених који се финансирају из буџета и пензије коригују само за инфлацију, то би значило веће трошкове од планираних за минимум 60 милијарди динара", истакла је Драгутиновић.

Већи дефицит - веће прилагођавање 

Министарка је оценила да је расправа о курсу издраматизована тражењем кривца за његово померање.

"Курс флуктуира као што се померају цене нафте, метала и хране на светском тржишту. И свака промена курса је неки сигнал. Привреда је као и породица. Што је већи дефицит, потребно је веће прилагођавање. А, ако би прилагођавање изостало, привреда се неће опоравити", рекла је Драгутиновић.

Кад су лоше приватизована предузећа у питању, министарка је нагласила да је улога државе да утврди да ли је нови власник испунио своје обавезе.

"Ако није, држава треба да посредује у преговорима власника и радника, односно да својим ауторитетом доведе до договора. На самом крају, улога државе је да помогне угроженима. Социјална помоћ државе мора бити доступна свима под истим условима. И локална самоуправа има обавезу да помогне", навела је Драгутиновић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом