Умерен раст привредe Eврозоне

Европска централна банка очекује умерен, али неравномеран раст привреде Европе у 2010. години. Ипак, ванредне помоћи за земље најтеже погођене кризом неће бити.

Жан-Клод Трише, председник Европске централне банке, изјавио је на конференцији за штампу, одржаној након одлуке руководства главне финансијске институције Европе да остави каматне стопе непромењене, да су у западној Европи већ крајем 2009. били приметни знаци оживљавања.

Трише је предочио да Савет гувернера Европске централне банке очекује у 2010. години умерен раст привреде, али тај процес економског оживљавања неће бити равномеран.

Такође је додао да неки фактори који подржавају реалан раст бруто домаћег производа имају привремен карактер, због чега је Европска централна банка одлучила да каматну стопу остави на рекордно ниском нивоу од свега један одсто.

Таква базна каматна стопа је на историсјком минимуму и истрајава већ осам месеци.

У средњерочном периоду Трише очекује умерену инфлацију, али не прогнозира њене дугорочне изгледе.

На питање новинара да ли би Грчка, чији буџетски дефицит износи 13 одсто бруто домаћег производа, могла да буде принуђена да напусти Eврозону, Трише је одговорио да не коментарише апсурдне хипотезе.

Међутим, потврдио је да ће правила Европске централне банке остати непромењена и тако наговестио да Грчка не може рачунати на било какву ванредну подршку осталих чланица Eврозоне.

Исто је почетком месеца изјавио и члан Савета Европске централне банке Јирген Штарк, чиме је распламсао дискусију о способности Eврозоне да опстане.

Трогодишњи план реформи у Грчкој

Грчка влада је представила трогодишњи план реформи јавних финансија и смањивања огромног буџетског дефицита са прошлогодишњих 13 на 2,8 одсто бруто домаћег производа до 2012. године.

Став владе је да привреда земље неће бити тешко погођена драстичним смањивањем дефицита.

После прошлогодишњег пада и овогодишње стабилизације, БДП би 2011. требало да порасте за 1,5 процената, а у 2012. за 1,9 одсто.

Догодине минус у државној каси требало да буде смањен на 5,6 одсто БДП, а у 2012. да достигне планирани циљ снижењем за још 2,8 процената, најавио је министар.

Аналитичари указују да у обрисима плана нема у основи нема ничег новог и да су инвеститорима неопходне подробније информације, како би могли да одлучују.

Грчка је доспела у тешке финансијске проблеме због наглог повећања дефицита чију је праву висину званична статистика донедавно сакривала.

Грчка влада би наредног дана требало да предочи свој план Европској унији.

Истраживања јавног мнења наговештавају да би грчка јавност прихватила оштре мере штедње, уз претпоставку да ће трошкови бити равномерно распоређени.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом