четвртак, 14.01.2010, 07:46 -> 08:12
Динар јача, економисти сумњичави
Данас је за један евро потребно 14 пара мање. Да би спречила слабљење динара Народна банка интервенисала са 23 милиона евра. Иако гувернер уверава да ће динар, уз мање дневне осцилације, бити стабилан, мишљења економиста су подељена.
За један евро данас ће бити потребно 97,33 динара. Али то је Народну банку коштало 23 милиона евра, колико је продала бранећи курс.
"Људима је курс важан, као и привредницима. Без обзира што је динар официјално средство плаћања, овде код нас пиле купите за динар, а кад купујете козу морате да извадите евре, просто такав нам је двовалутни систем у пракси", каже економиста Јуриј Бајец.
Бајец верује да ће се "све средити" и због интервенције НБС, као и да ће се новогодишња нервоза стишати.
Гувернер Радован Јелашић је за РТС рекао да ће национална валута, дугорочно гледано, остати стабилна, односно да не очекује осцилације веће од уобичајених, до 30 пара дневно. Питање је, хоће ли евро и са тако малим осцилацијама, али уз константан раст, већ у првом тромесечју да пређе психолошку границу од 100 динара.
Иако нема довољно елемената на основу којих може да то тврди, уредник магазина "Бизнис" Радојка Николић каже да је извесно да је дошло до поремећаја на тржишту и до поремећаја у пословним плановима што ће изазвати проблеме од формирања цена до планирања пословања.
Економиста Мирослав Прокопијевић не верује да ће се десити нешто спектакуларно и једино што му се чини да је мало вероватно је да ћемо крај године дочекати са "100 кома нешто", већ ће, како каже курс бити далеко виши.
И у Институту за тржишна истраживања кажу да се о стабилности домаће валуте не може говорити јер по њиховом мишљењу тренутни курс није реалан.
"Наравно да нам треба стабилан девизни курс, али да би ви имали ту стабилност ви морате да имате стабилну привреду", рекао је Саша Ђоговић из Института за тржишна истраживања.
А док привреда не буде стабилна, курс ће се стабилизовати продајом девизних резерви. У прве две недеље 2010. године евро је поскупео за динар и тридесет пара. Било би и више да Народна банка није интервенисала са 60 милиона евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар