недеља, 17.01.2010, 07:45 -> 07:49
"Икеа" ускоро у Србији
Шведска "Икеа" ускоро ће постићи договор о изградњи објекта на локацији Соко Салаш у близини аутопута Београд-Загреб, потврђено РТС-у у Влади Србије. Уредбом о конверзији земљишта локација ће постати власништво државе, која га може понудити по ценама нижим од тржишних.
Светски лидер у производњи намештаја "Икеа", после девет година преговора ускоро ће постићи договор о изградњи објекта на локацији Соко Салаш у близини аутопута Београд-Загреб, потврђено је РТС-у у Влади Србије.
То земљиште тренутно користи Институт за сточарство, које ће најављеном Уредбом о конверзији земљишта, постати власништво државе.
Захваљујући тој уредби, чије се усвајање очекује до краја месеца, и друге друштвене фирме које до сада нису приватизоване, а располажу земљиштем од стратешког интереса за Србију, моћи ће да пређу у државне руке. То земљиште, држава би потом могла да понуди великим инвеститорима попут "Икее" по ценама нижим од тржишних и тако привуче страни капитал.
Сви велики трговински ланци углавном су код нас долазили преко посредника тј. фирме која им је завршавала комплетну документацију, од локације преко свих дозвола до кључа у руке. Овакво посредовање, повећавало им је трошкове, па су тај губитак обично касније покушавали да покрију вишом ценом производа.
Међутим, светски лидер у производњи и продаји намештаја "Икеа" све време покушава да избегне посреднике.
"Они су тражили локацију са магацинима, паркинг местима и ту већу локацију вероватно ни тада није било тог земљишта у државној својини тако великих размера, а поготову је то сада мање јер знамо да су многи приватници покуповали земљиште баш на тим локацијама где су обилазнице и поред аутопута", рекао је Драгослав Шумарац, министар грађевине од 2001/2003. године.
Нови власници подигли су цену земљишта до нивоа који је неприхватљив за стране инвеститоре. Тренутно је ар код нас најскупљи у односу на земље у окружењу. И зато још чекамо на долазак "Икее".
Директно уступање земљишта
"Држава мора да нађе начин да привуче стране инвеститоре директним, уступањем земљишта под неким критеријумума који су за њих повољни и тржишно оправдани да би они изабрали ову локацију у односу на суседне земље", каже Александар Поповић из ПКС.
У комисији за заштиту конкуренције тврде да у Србији постоје монополи који спречавају улазак моћних страних компанија на наше тржиште. Иако су поднели више решења против монополиста, суд до сада није донео ниједну пресуду.
"Поред немогућности да Икеа нађе одговарајућу локацију сасвим је сигурно треба претпоставити да домаћим постојећим произвођачима намештаја не одговара долазак Икее јер би то значило снижење цена на домаћем тржишту када је реч о намештају", рекла је Дијана Марковић-Бајаловић, председница комисије за заштиту конкуренције.
Најављена уредба о конверзији права коришћења у право својине ствара могућност да страни инвеститори дођу директно и под законом прописаним условима купе грађевинско земљиште од државе, општине или локалне самоуправе.
"Република Србија као власник ће моћи да испуни своје уговорне обавезе односно да даље као власник са домаћим и страним инвеститорима директно преговара. Неки од њих ако испуњавају услове по пројектима моћи да то земљиште да добију и по условима који су повољнији од тржишних", рекла је Александра Дамњановић из Министарства за заштиту животне средине и просторног планирања.
Усвајањем уредбе, и цене великих плацева требало би да падају, јер ће држава, као нови власник земљишта, бити конкуренција постојећим велепоседницима.
Проблем ће, међутим, имати сви инвеститори који су до земљишта дошли купујући фабрике, а нису наставили производњу, већ желе да их претворе у грађевинско земљиште. Они ће за ту пренамену морати да плате тржишну цену.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар