Дугови блокирају топлане

Због великих дугова за гас и мазут блокирани рачуни више топлана у Србији. Дванаест топлана је већ подигло цене, а 10 је упутило захтев градским властима за поскупљење грејања.

За разлику од прошлог јануара, када смо, услед гасне кризе, имали проблеме да набавимо енергенте. ове зиме свих енергената има довољно и топлане су технички поуздане, али искрсле су економске тешкоће, па је због дугова блокиран рачун више топлана.

Топлане за гас Србијагасу дугују око 6 милијарди, а НИС-у близу милијарду динара.

Економски најтеже стоје топлане у Прибоју, Трстенику, Новом Пазару, Зајечару и Неготину којима није помогао ни репрограм дуга. НИС даје рок од 60 дана за плаћање мазута и лож уља.

"Те обавезе се морају измиривати на време и протокол који смо потписали са НИС-ом јасно дефинише права и обавезе, једне и друге стране", рекао је Милован Лечић, председник Удружења топлана Србије.

Од зајечарске топлане НИС, рецимо, потражује 73 милиона динара.

"Са њихове стране је блокиран наш рачун за комплетан износ свих испорука за мазут и лож уље у овој грејној сезони", наводи Алес Нетејхал из Топлификације Моравија-Зајечар.

Зајечарске власти кажу да помажу колико могу и тиме што бар своје трошкове плаћају редовно.

"Град током године мора да издвоји 43 милиона динара за грејање свих просторија које је обавезан по закону о буџету", рекао је Иван Јоковић, председник Скупштине града Зајечара.

Затражена помоћ Владе

Трстеничка топлана је, због старог дуга, прва затражила помоћ Владе јер свакодневно, кажу, стрепе од блокаде рачуна.

"Оно што значајно оптерећује град Трстеник је стари дуг који постоји још од оснивања и износи 83 милиона динара, који је замрзнут 2005. године, а НИС-Петрол инсистира да се он плати", рекао је Борис Вукмировић, директор ЈКП Енергетика Трстеник.

Због дуга за гас "Србијагас" од нове године држи блокиран рачун београдских електрана. У електранама наводе да се грејање тешко наплаћује и да потрошачи дугују чак пет милијарди динара.

Са београским властима електране траже начин да се проблем реши па није искључено ни поскупљење грејања. Пара у буџету за то нема, али у Влади разматрају друге могућности да се помогне топланама.

Шеф Владине радне групе за сигурно снабдевање енергетима Никола Рајаковић каже да би требало подизати квалитет пословања топлана, што значи, како каже, подићи ниво наплате.

Са друге стране, каже Рајаковић, мораће да се размисли о репрограму и о другим видовима помоћи да топлане остану до краја грејне сезоне на ногама.

Из "Србијагаса" поручују да топланама неће искључивати гас али да траже заједнички начин да се он плати. Очито да топлане излаз траже у поскупљењу грејања.

РТС сазнаје да је од 53 топлане у Србији, 12 већ подигло цене, а да је 10 упутило захтев градским властима за поскупљење грејања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом