уторак, 12.01.2010, 09:18 -> 09:41
Јелашић: рационално са девизним резервама
НБС помно прати курс динара, спремна да интервенише, каже гувернер Јелашић. Основни циљ централне банке ја да одржи стабилност цена, а у последњих осам месеци раст цена је био нула, тврди гувернер.
Гувернер Народне банке Србије (НБС) Радован Јелашић изјавио је да ће централна банка помно пратити како се одвијају ствари с курсом динара и, ако буде потребно, интервенисаће јер има довољно девизних резерви, али их неће користити у превеликом обиму да би задовољила било чије жеље.
Гувернер је, у интервјуу "Блицу", поручио да свака интервенција на девизном тржишту значи смањење девизних резерви земље и запитао ко ће сутра да створи те девизе како би се измириле обавезе које пристижу, тим пре што оне потичу из задужења.
"За првих 11 месеци целокупно финансирање буџетског дефицита било је неутрално по новчано и девизно тржиште, јер је држава преко трезорских записа повлачила новац са тржишта, да би га после кроз своја плаћања враћала том истом тржишту. То значи да су плате, пензије, стара девизна штедња, као и остали државни расходи финансирани емитовањем трезорских записа од стране исте државе", објаснио је Јелашић.
Међутим, навео је гувернер, у децембру смо први пут имали већи дефицит од емисије државних хартија од вредности и фискална политика више није била неутрална, а основни проблем није био толико обим буџетских плаћања, колико њихова концентрација у изузетно кратком року од свега неколико дана.
"НБС, дакле, није тврдила да је држава једини разлог за кретање курса, већ да је начин финансирања дефицита на крају прошле године томе допринео", објаснио је гувернер.
НБС не може да процени обим тражње девиза
На примедбу да се то не слаже са ставом министарке финансија Диане Драгутиновић, која каже да је у децембру минус државе био 12 милијарди динара, што је ниже од просечног децембарског дефицита још од 2006. године, гувернер је казао да НБС не може да предвиди тачан обим тражње за девизама.
"Чињеница да НБС зна колики је планирани дефицит, не значи и да може тачно да предвиди који ће бити обим тражње за девизама. Да је то могуће унапред знати и да постоји таква магична формула, не би било потребно тржиште девиза, него би се само попунила 'једначина' девизног тржишта, које очито многи 'боље' познају од НБС.
"Уколико би НБС, на терет девизних резерви, обезбеђивала девизе због повике у медијима или захтева политичара и неких 'независних' економиста, чему онда пливајући курс", упитао се Јелашић.
Гувернер је подсетио да је основни циљ НБС да одржи стабилност цена, наводећи да је она у потпуности то остварила и да је у последњих осам месеци тај раст био нула.
"Једино што нам се може "пребацити" јесте да нисмо били спремни да продајемо девизне резерве по "ћефу" појединаца који при том нису спремни да дају одговор на просто питање: како ће се позајмљени новац сутра вратити. Да подсетим, током 2009. године највећи део пораста девизних резерви потиче из задуживања код ММФ, тачније то је целих 1,3 милијарде евра", указао је Јелашић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар