недеља, 10.01.2010, 07:40 -> 07:46
Економска криза не јењава
Иако је оптимизам пожељан у борби против ресеције, САД и даље има рекордну незапосленост, док је Немачка крај 2009. године дочекала са највећим падом извоза у историји те земље.
Протеклу годину светски економисти су испратили оптимистичним прогнозама, у којима се могло чути и да је светска економска криза прошла.
Међутим, подаци из неколико земаља позивају на опрез. Иако је оптимизам пожељан у борби против ресеције, јер утиче на повећање потрошње која води до веће производње, тржиштем и даље доминирају негативни резултати у два важна параметра привредног успеха.
Америка и даље има рекордну незапосленост, док је крај 2009. година Немачка дочекала са највећим падом извоза у историји те земље.
Супротно очекивањима аналитичара, амерички послодавци су у децембру отпустили чак 85.000 радника.
Према подацима министарства рада, у Америци је током протекле године без посла остало више од четири и по милиона људи, што је неславни рекорд још од пре другог светског рата, од кад министарство води те податке.
Незапосленост изазов за САД
Висока незапосленост је један од највећих изазова за америчку администрацију. Медији преносе да ће успех Беле куће у поновном запошљавању грађана одредити политичку будућност председника САД Барака Обаме.
Државни секретар за рад САД Хилда Солис је рекла да су веома тешка времена и да то председник зна и додала је да се неће стати док се у привреди не створе нова радна мест.
Стручњаци кажу да је у питању основ проблема рецесије, а то је поверење.
Економски аналитичар Бет Ен Бовинг је истакла да послодавци још увек нису спремни да људе потапшу по леђима и запосле их за стално.
Према њеним речима, једино позитивно за сада је повећање запошљавања хонорарних радника, што показује да су послодавцима потребни радници.
Бовинг је додала да ће послодавци те раднике на крају морати да приме у радни однос, али је само питање када.
Рекордни пад извоза у Немачкој
Завод за статистику Европске уније "Евростат" је објавио да је у 16 земаља еврозоне стопа незапослености у новембру порасла на 10 одсто, први пут откад је почетком 1999. године уведена та заједничка валута.
Истовремено, експерти Федералне уније немачке индустрије упозоравају на то да ће се немачка економија, оријентисана на извоз и опоравити од последица светске финансјиске кризе тек за четири године.
То је последица експанзионе финансијске политике центраних банака европских земаља и протекционизма у светској индустрији.
Немачка је прошле године забележила рекордни пад извоза од 20 процентата у земље Европске уније, а извоз у Русију опао је чак за 41 одсто.
Амерички економиста, саветник генералног секретара Уједињених нација Џефри Сакс је рекао за РТС да се може очекивати скори опоравак неких послова или сектора, али да криза у свету неће трајати шест месеци или шест година, већ најмање читаву генерацију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар