субота, 09.01.2010, 08:44 -> 09:21
Руско-белоруски преговори о нафти
Несугласице две бивше совјетске републике, везане за трошкове испоруке нафте, пробудиле су страховања у Европи од могућних прекида у испорукама. Састанак две делегације је покушај превазлажења несугласица о трошковима испоруке нафте.
Белоруска делегација долази у Русију, у последњем покушају да се превазиђу несугласице везане за трошкове испоруке нафте, саопштила је влада Белорусије. Неспоразуми две бивше совјетске републике пробудили су, у Европи, страховања од могућних прекида у испорукама.
Русија je, пре неколико дана, на кратко прекинула снабдевање белоруских рафинерија. То је допринело да сирова нафта на берзи у Њујорку у уторак поскупи на близу 82 долара за барел и заврши трговање на највишем износу за последњих 15 месеци.
Упркос нерешеном спору двеју држава око цене, руска нафта за сада нормално тече нафтоводом према Европској унији кроз Белорусију. Влада Белорусије навела је у саопштењу да вице-премијер Владимир Семашко предводи делегацију која долази у Москву на нову рунду преговора током викенда.
Руска агенција Итар-Тас преноси да су две стране током ове седмице покушале да усагласе коначну варијанту протокола о анексима ранијег споразума о испорукама нафте и деривата, потписаног у јануару 2007. године.
Русија прелази на тржишне услове пословања
Белоруска делегација, коју је предводио председник концерна "Белњефтехим" Валериј Казакевич, напустила је Москву у четвртак и вратила се у Минск да би обавила додатне консултације у вези са наставком преговора о испорукама руске нафте у 2010. године изјавио је у петак секретар за штампу белоруског премијера Александар Тимошенко.
Русија и Белорусија су у 2010. годину ушле без споразума о испорукама и транзиту нафте. Русија је саопштила да ће, у случају да изостане потписивање споразума, Белорусија морати од 1. јануара да плаћа 100 одсто царине за руску нафту, док Минск инсистира на субвенционисаном царинском режиму.
Русија, највећи светски произвођач нафте и гаса, саопштила је прошле године да постепено прелази на тржишне услове пословања са суседним земљама, Белорусијом и Украјином, које је годинама снабдевала јефтиним, субвенционисаним енергентима, подсећају агенције.
Петина гаса потребног Европској унији долази из Русије преко Украјине и Белорусије. Велике количине руске нафте такође се транспортују преко територија тих држава некадашњег Совјетског Савеза.
Минск је тражио од Москве да га снабдева нафтом без царине не само за домаће потребе, већ и за прераду у двема рафинеријама из којих се, међутим, деривати добрим делом извозе на Запад.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар