петак, 08.01.2010, 08:22 -> 13:54
Ослабио динар
Динар ослабио према евру за 23 паре. У Народној банци Србије тврде да је скок евра краткорочан. Јелашић: Штетне негативне поруке о динару "на издисају".
Динар је ослабио према евру за 0,23 одсто и званични средњи курс је 97,2271 динара за евро, што је најслабија вредност домаће валуте према европској од увођења евра.
У Народној банци Србије (НБС) тврде да је скок евра краткорочан и да је резултат велике количине динара који су се у кратком року слили буџетским корисницима.
За скок евра крив је велики новац ММФ-а и 50 милиона евра које је Европска унија дала за буџет Србије крајем године. За кратко време држава је евре претворила у динаре и наглим буџетским исплатама ненамерно проузроковала велику понуду домаће валуте.
Вицегувернер Бојан Марковић каже да су динари који су стигли у НБС претворени у девизе, али не преко међубанкарског девизног тржишта.
"Са добијеним динарима држава плаћа буџетским корисницима, а то аутоматски повећава динарску ликвидност. Међутим, део овог новца биће претворен поново у девизе на "танком" српском девизном тржишту", каже Марковић.
У мењачницама није уочена већа потражња девиза
Власник мењачнице Драган Митић каже да су уочи Нове године грађани отприлике исто куповали и продавали девизе, а да првих дана ове године није примећена већа потражња девиза.
Економисти тврде да су ребаланс за прошлу и буџет за ову годину веома касно изгласани, па је држава морала убрзано да исплати буџетске кориснике.
Бранислав Јоргић из "Јоргић Брокера" каже: "Услед ребаланса држава је морала да исплати буџетске кориснике. Наше тржиште је "плитко", а то значи да свака мало већа количина новца може да доведе до поремећаја".
Банкари нису расположени да коментаришу податак да све мање новца држе у до скоро уносним хартијама од вредности, у које су спекулативно улагали новац из иностранства. Тај новац се сада повлачи, како је и дошао, што је један од разлога за повећану тражњу девиза.
Гувернер упозорава и брани динар
Гувернер НБС Радован Јелашић упозорио је данас да поједини политичари, представници извршне власти и државних институција шаљу негативну поруку домаћој економији да је динар "на издисају" када кажу, и не трепну, да је домаћа валута лоша и да је треба истиснути из система и заменити евром, оцењујући да то може то може вештачки да изазове слабљење динара.
Последица тога може да буде да грађани и привреда сигурност траже куповином евра због неповерења у динар, а то онда доводи до слабљења домаће валуте, упозорио је Јелашић, указујући да је у том случају НБС стављена у позицију или да повлачи вишак динара са тржишта преко репо хартија или да још више интервенише на девизном тржишту.
У ауторском тексту у најновијем броју недељника НИН, Јелашић је рекао да би таква ситуација, "створена политичко-популистичким егзибиционизмом", централној банци знатно отежала остварење њеног кључног циља - стабилност курса, оцењујући да је курс један од битних фактора који утиче на инфлацију и стабилност финансијског система.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар