Јефтинија станоградња од марта

У марту почиње масовна градња јефтиних станова. Прве локације у Београду, Новом Саду и Нишу.

Пројекат масовне изградње јефтиних станова започеће у марту. Влада Србије ће током јануара уредбом дефинисати учешће државе у финансирању изградње 10 хиљада станова у 2010. години. За то је из буџета већ издвојено две милијарде динара. 

Земљиште на коме су смештене две касарне на Вожовцу и Бањици, Војска је спремна да уступи инвеститорима за изградњу јефтиних станова. То ће бити учињено уз размену, Војска добија део новоизграђених станова, а инвеститор грађевинско земљиште.

"Постојале су идеје разних локалних самоуправа да на рачун имовине Војске Србије праве  станове, али без надокнаде, што није долазило у обзир. Све што будемо радили биће у интересу како грађана тако и Војске која је власник земљишта", рекао је министар одбране Драган Шутановац.

Припремају се подзаконски акти који ће омогућити претварање војног земљишта у грађевинско по убрзаној процедури. То ће бити прве локације у Србији на којима ће се градити јефтини станови, најпре у Београду, Новом Саду и Нишу.

Држава, односно грађевинска дирекција, већ је понудила Војсци неколико стотина готових станова и за месец дана доћи ће до размене. Сваки инвеститор који има грађевинско земљиште и неопходне дозволе моћи ће да буде укључен у програм масовне стамбене изградње.

"Држава ће субвенционисати каматну стопу и трошкове пројектног финансирања, банке ће их одобравати по убрзаном поступку. На инвеститору је да изгради зграду и да је продаје по цени коју је договорио са државом", рекао је министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић.

У фебруару уговори с банкама

Током јануара ресорно министарство упутиће јавни позив банкарима. У фебруару следи потписивање уговора са банкама које желе да финансирају изградњу јефтиних станова, а већ у марту очекује се почетак градње. Већина грађевинара је спремна да граде и са минималним профитом.

"Наш је прорачун да продајна цена са свим бенефитима које држава даје и извођач који гради на другој зони, на пример у Београду, не би требала да пређе од 1.250 евра", рекао је Горан Родић из Одбора за грађевину Привредне коморе Србије.

Страни консултанти кажу да би дугорочније решење могло да буде оснивање стамбених удружења. Она би, уз помоћ државе у добијању земљишта под повољнијим условима, учествовала у финансирању градње станова са 75 одсто средстава, док би грађани плаћали преосталих 25 одсто, које могу да обезбеде и кредитом.

"Такође појединац временом може да откупљује део по део стамбене јединице који иде и до 50 одсто у зависности од својих финансијских могућности", каже Владимир Беслагић из "Делоита".

Грађани са нижим примањима не би морали да узимају кредит за цео стан, већ само за четвртину, што би и рату чинило прихватљивијом.

У Великој Британији и Холандији, на овакав начин преко стамбених удружења, кров над главом решили су запослени у јавном сектору.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом