среда, 06.01.2010, 07:50 -> 07:57
Приватизација у Србији при крају
Великих продаја друштвених предузећа у Србији у 2010. години неће бити. Приватизација се приводи крају, а остаје да се до краја године продају још нека јавна предузећа и спортска друштва.
Приватизација друштвених предузећа у Србији требало би да се заврши ове године. Истовремено, почињу припреме за приватизацију јавних предузећа и спортских друштава. Ипак, великих продаја у 2010. години неће бити.
Изузме ли се продаја НИС-а, као јавног предузећа, приватизација Југословенског речног бродарства била је најуспешнија продаја неког друштвеног предузећа у 2009. години.
За ЈРБ је добијено 24,5 милиона евра, што је готово трећина укупних прошлогодишњих прихода од продаје друштвених предузећа, а продато их је 75.
Оно што је, међутим, обележило прошлу годину јесте много раскинутих купопродајних уговора, чак 78.
Владислав Цветковић, директор Агенције за приватизацију, каже "да сасвим оправдано очекујемо још један број раскинутих уговора, у случајевима када купци не могу да испуне преузете обавезе".
Осим "Галенике", великих продаја ове године неће бити. Остала велика јавна предузећа, као што су ЕПС и Аеродром, на пример, тек треба припремити за прватизацију. То значи, превести их из статуса јавних предузећа у статус корпоративних друштава, чија је вредност бити исказана у акцијама.
Јавно-приватно партнерство најбоље решење
Ове године требало би да почне приватизација јавних комуналних предузећа.
"Приватизација неће бити типична, по неком моделу који смо имали, већ ће се тражити оптимум у односу на то шта предузеће треба да носе као побољшање својих услуга, а да се омогући да то буде на добробит локалних самоупрaва", објашњава Цветковић.
Од приватног капитала се очекује да обезбеди већу ефикасност јавних комуналних предузећа, али он не мора обавезно да буде већински. И став ПКС јесте да је јавно-приватно партнерство најбоље решење за комунална предузећа.
Из Привредне коморе кажу да држава или локална самоуправа треба да задржи доминантан удео у капиталу, нарочито у комуналним предузећима од посебног значаја, а приватни капитал у њима треба да обезбеди предузимљивост и боље пословање.
"То су примери добре праксе који су у Аустрији, Немачкој, Италији и Шведској показали најбоље могуће резултате", каже председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин. Додаје, да не треба да улазимо у неку другу причу и државни монопол мењамо за приватни, јер "може бити три пут гори од државног".
Ове године почеће и припрема за приватизацију спортских друштава, која ће се десити тек када се утврди власничка структура у њима, како би се тачно знало шта је чије.
Иницијативу за приватизацију моћи ће да покрену и држава и спортски клуб, а модел продаје, који тек треба дефинисати, требало би да обезбеди и развој спорта и квалитетно газдовање.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар