недеља, 03.01.2010, 17:22 -> 19:59
Могуће поскупљење горива
После скоро два месеца мировања, нафтни деривати на нашим пупама могли би да поскупе већ у првој седмици јануара, сазнаје РТС. За сада нема изгледа да држава смањи високе акцизе на деривате.
Цене горива на пумпама у Србији мирују од 11. новембра у складу са Уредбом о корекцији цена нафтних деривата. Очекиваног појефтињења није било. У Министарству енергетике образлажу да се стекао само временски услов, али да је то петнаестодневно усклађивање са кретањима на светском тржишту показивало да цена сирове нафте није порасла, нити се снизила за више од 1,5 одсто. У Влади кажу да је рачуница јасна.
"Од последње корекције имали смо тренд задржавања цене сирове нафте и курса долара све до почетка децембра. Тада је нафта кренула да пада на светском тржишту, али је истовремено растао курс долара, код нас у Србији, тако да је цена нафте практично на истом нивоу на ком је била 11. новембра", рекла је начелник за нафту и гас у Министарству енергетике Снежана Ристић.
Међутим, последњег дана старе године забележен је раст и цене нафте и вредности долара. Барел нафте типа "Урал" коју Србија купује коштао је 76 долара, а курс долара је око 67 динара. Уколико се раст оба параметра настави, почетком седмице биће услова за промену цене, па би поскупљење деривата могло да уследи већ за предстојећи викенд.
Аналитичари тврде да ће се руско-белоруски нафтни спор одразити на цене сирове нафте на светским берзама, где се већ бележи благи раст. У Министарству енергетике кажу да Србија допрема руску нафту другим путевима и да су обезбеђене довољне количине.
Аналитичари указују и да се благи опоравак привреде, посебно америчке, већ одражава на раст цене нафте.
"Интересантно је да за 2010. годину имамо различите прогнозе, које иду од "Голден Сакса" да ће цене бити преко 100 долара, до неких мало конзервативнијих, које даје америчка енергетска асоцијација, да ће се кретати око 90 долара", рекао је професор Владимир Круљ.
Ипак излазак из светске економске кризе, сматра Круљ, дугорочно ће бити примарни фактор који ће одређивати цену нафте у следећој години.
За сада нема изгледа да држава смањи високе акцизе на деривате јер је то један од најстабилнији буџтских прихода. Наши возачи јефтинијем гориву могу се надати тек од идуће године када проради конкуренција коју доноси отварање тржишта.
Нафтна индустрија Србије завршетком 2010. године губи монопол па се очекује да прометници и на нашим пумпама коначно крену да се боре за купце нудећи квалитетније и јефтиније нафтне деривате.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар