Србија председава ЦЕФТИ

Србији почиње мандат председавајућег Споразума о слободној трговини у централној Европи - ЦЕФТА, чија је и сама један од оснивача и где ће остварити скоро трећину извоза.

Србија од данас обавља улогу председавајућег Споразума о слободној трговини у централној Европи- ЦЕФТА, за 2010. годину.

То ће омогућити да се на тржишту региона оствари безмало трећина укупног извоза.

Споразум ЦЕФТА, закључен је 19. децембра 2006. године, а у њему су осим Србије и УНМИК-а као царинске територије укључене још Бугарска, Румунија, Црна Гора, Хрватска, Молдавија, Македонија и Албанија.

Стручњаци Привредне коморе Србије наглашавају, у анализи достављеној Танјугу, да споразум ЦЕФТА, представља одличну прилику за даљи развој наше спољне трговине, а посебно извоза.

Колико је тржиште земаља ЦЕФТА атрактивно за наше експортере довољно говори и податак да је Србија у периоиду од почетка јануара до краја октобра 2009. године са осталим земаљама из те групације имала укупан суфицит у робној размени од приближно 1,17 милијарди долара.

Наше компаније су у том раздобљу испоручиле на остатак тржишта ЦЕФТА производа за 2,16 милиијарди долара, док је увоз био драстично нижи - 989,1 милион долара, а покривеност увоза извозом већа од 218 процента.

Висок трговински суфицит 

Аналитичари ПКС наглашавају да Србија са свим чланицама ЦЕФТА има, изузимајући Хрватску и у симболичној мери Молдавију, висок трговински суфицит, а такво стање се одржава у дужем раздобљу.

Стручњаци ПКС наглашавају да постојећи ЦЕФТА споразум има битне предности у односу на раније двостране трговнске аранжмане, јер ствара услове за храмонизовану робну размену унутар Региона.

Важећи споразум ЦЕФТА је заменио, како објашњавају у ПКС, мрежу од чак 32 двострана аранжмана о слободној трговини у региону југоисточне Европе који су се примењивали од 2001. године.

ЦЕФТА споразум у добром делу подрзумева и поштовање правила Светске трговинске организације и Европске уније , што значи да наша земља прихвата да послује по прописима који постоје у 27 - чланом блоку држава и пре пуне примене Сапоразума о стабилизацији и придруживању са Унијом, односно формалног уласка у чланство глобалне трговинске организације.

Важећи ЦЕФТА споразум има и недостатака, а један од највећих је што се у реализацији тог аранжмана и даље појављују разне нецаринске препреке којих у региону има, према оцени стручњака, више од сто.

Најчешће нецаринске баријере у трговни односе се на компликовану процедуру на граничним прелазима - велико администрирање и неусклађеност у раду царине и инспекцијских служби - санитарних, ветеринарских и радиолошких.

Србија ће у својству председавајућег ЦЕФТА за ову годину радити, између осталог, на даљем усавршавању трговинске либерализације, а као најважније задатке сматра могуће отварање преговора о либерализацији услуга, стварање једнаких услова за инвестиције и отварање тржишта јавних набавки у свим државама потписницама споразума, истичу у ПКС.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом