Тромесечна обука за најтраженије занимање у Шумадији

Национална служба за запошљавање у Крагујевцу спровела је обуку за завариваче, у складу са потребама тржишта рада. Обука је трајала три месеца, а спроведена је у оквиру пројекта подршке Европске уније, Националној служби за запошљавање у циљу смањења незапослености из категорије теже запошљивих лица. Вредност пројекта је пет милиона евра, од чега је 4,5 милиона донација ЕУ, а 500.000 евра је дала држава.

Када је после шест година рада у друштвеној фирми проглашена вишком, Латинка Лукић, није бирала посао. На обуци за завириваче, била је једина жена, јер је, каже желела да научи нешто ново.

"Одувек радим те послове, тако да ми то не пада тешко. Само да је добро плаћен посао, кад већ радимо да је добро плаћен посао", навела је Латинка.

На обуци за завариваче били су пекари, трговци, саобраћајни техничари, који већ дуго траже посао. Њих седамнаесторо успешно је завршило теоријску и практичну наставу и стекло ново звање.

"Задовољан сам, видећемо, сад за даље запослење – надам се да ће бити посла, тако да, ето, то је нека сигурност", рекао је Мирослав Печењковић.

Филијала Националне службе за запошљавање у Крагујевцу организовала је обуку, за најтраженије занимање у металској индустрији а, то су, управо – заваривачи. Мајстори тог профила недостају шумадијским компанијама.

"Да кажем да свакодневно имамо потребе за заваривачима, било да су то маг заваривачи или комбиновани заваривачи, тако да имамо велике потребе доласком послодаваца, нових послодаваца имамо потребе за новим заваривачима и стално је потреба отворена на нашем тржишту", истакла је Горица Бачанин, директорка Филијале НСЗ у Крагујевцу.

Предузећа траже и кројаче, шиваче, књиговође, пекаре. И за њих се организују курсеви и преквалификације, како би се тржишту понудио обучен кадар.

Иначе, кроз пројекат Уједињених нација, преко Националне службе за запошљавање, додељене су субвенције за отварање нових радних места и самозапошљавање, као и обуке на захтев послодавца и за потребе тржишта рада.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом