среда, 16.12.2009, 07:09 -> 08:01
Снага динара брине привреднике
Привредници инсистирају да се састану са гувернером Радованом Јелашићем јер су забринути због слабљења динара и због тога што Централна банка није благовремено реаговала. Гувернер одговора да ће доћи на састанак, али онај који буде организовао премијер.
Када су тражили састанак са гувернером, намера привредника није била да траже фиксни курс евра или да воде договорну економију, како се полемисало у медијима, објашњава председник Привредне коморе Милош Бугарин. Привредници хоће састанак са премијером, министром економије и гувернером.
Гувернер Радован Јелашић одговора да ће од сада премијер преузимати иницијативу да се једном у два-три месеца састаје са привредницима.
Поводом курса, министар економије Млађан Динкић поручује да су девизне резерве рекордно високе, што значи да гувернер има све механизме да одржи динар стабилним.
Економисти се слажу да од полемике о курсу користи нема, али се не слажу у томе ко је у праву - гувернер или привредници.
Економиста Павле Петровић сматра да су код пливајућег курса очекиване извесне осцилације и да на оне мање привредници морају да се навикну.
Професор Економског факултета Јуриј Бајец каже да НБС треба да интервенише када дође до већих померања курса. "Иако то прецизно није утврђено, и померање од динар-два за привреднике може да буде веома осетно", упозорава Бајец.
Ипак, од полемике, дебљи крај би могли да извуку грађани, али и цела привреда, упозоравају економисти. Постоји, кажу, могућност да се из страха купују девизе, што може да ојача евро и да се тај већи курс укалкулише и у цене.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар